magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Aj obete a svedkovia násilia majú svoje práva.
@ Aktuálne -> Rôzne      Apr 07 2008 - 10:45 GMT
V trestnom konaní sa podľa Anetty Smikovej z Občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia (OZ PON) stále kladie veľký dôraz na páchateľa, obeť je druhoradá. "Pre orgány činné v trestnom konaní je obeť zaujímavá iba ako svedok. OZ PON pokladá za najdôležitejšie, že obete trestných činov potrebujú rešpekt, ochranu, informácie a odškodnenie," informovala TASR Smiková.

Kancelária OZ PON v Košiciach vznikla v roku 2002. Za posledné dva roky vybavila takmer 100 klientov ročne. "Prípady sa týkali prevažne domáceho násilia, ale OZ PON poskytuje poradenstvo obetiam všetkých druhov trestných činov a svedkom, obetiam nešťastných udalostí a katastrof, riešili sme aj mnoho prípadov iných násilných trestných činov, inštitucionálneho násilia, dopravných nehôd či odškodňovanie obetí," povedala Smiková, koordinátorka kancelárie, ktorá svoje služby poskytuje bezplatne osobne, telefonicky alebo písomne.
"Okrem iného sprevádzame aj na súdne pojednávania, políciu, úrady a vo vážnejších prípadoch aj právne zastupujeme a sprostredkovávame ubytovanie. V prípade potreby konzultujeme aj mimo úradných hodín a v mieste bydliska klienta," dodala Smiková, podľa ktorej právne povedomie Slovákov rastie aj vďaka rôznym kampaniam.
Polícia má povinnosť oboznámiť obete a svedkov o možnosti bezplatného poradenstva či už v OZ PON alebo v iných podobných organizáciách. Obeť alebo svedok má možnosť vyhľadať pomoc už vo fáze vyšetrovania.
"Aj obete majú svoje práva. Môžu sa nechať zastupovať v konaní splnomocnencom, robiť návrhy na vykonanie dôkazov či nazerať do spisu," vymenovala niekoľko zo základných práv obetí a svedkov násilia Smiková.
Kancelária OZ PON v Košiciach je jednou z ôsmich poradní na Slovensku a sídli na Kmeťovej ulici 20. Podrobné informácie sú dostupné na www.pomocobetiam.sk

zdroj: TASR   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606