magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Prokuratúra zamietla sťažnosť Košičanov obvinených z rasového útoku.
@ Aktuálne -> Rôzne      Apr 08 2008 - 10:49 GMT
Prokuratúra preskúmala uznesenie polície o vznesení obvinenia za prečin podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti proti Ivanovi S. (1981) a Karolovi M. (1987) z Košíc zo 6. apríla na Štúrovej ulici v Košiciach a sťažnosti obvinených proti uzneseniu zamietla. Terčom ich rasového útoku sa stala Američanka čiernej pleti, podľa dostupných informácií hráčka basketbalového klubu Cassovia Košice.

Po vyhodnotení spisu a predovšetkým obidvoch obvinených, prokuratúra podala dnes Okresnému súdu Košice I návrh na vzatie obvinených do väzby, informoval hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.
Podľa prokuratúry existuje obava, že obvinení by na slobode mohli pokračovať v trestnej činnosti.
Obvinený Ivan S. bol totiž už tri razy súdne trestaný za násilnú trestnú činnosť. Okrem iného aj za trestný čin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov. Podľa Filička ide o osobu so sklonom k agresivite s rasistickým motívom.
Ako informoval ďalej hovorca, druhý obvinený síce doposiaľ nebol právoplatne odsúdený, ale v roku 2005 bol tiež trestne stíhaný za podporu a propagáciu hnutí smerujúcich k potláčaniu práv a slobôd občanov. Trestné stíhanie prekvalifikovali na priestupok. V súčasnosti je stíhaný a je tiež naňho podaná obžaloba pre trestný čin výtržníctva. V týchto prípadoch obvinený napadol občana, ktorý je príslušníkom rómskeho etnika. "Má sklony k skutkom násilného charakteru s rasistickým motívom. Okrem toho nemá stále bydlisko, a tak je obava, že ujde pred trestným stíhaním," uviedol hovorca.
Vzhľadom na okolnosti charakterizujúce obidvoch obvinených, prokurátor podal súdu aj návrh na vydanie príkazu na domovú prehliadku. Návrhu však súd nevyhovel.
O návrhu na vzatí obvinených do väzby musí sudca rozhodnúť do 48 hodín, dodal hovorca.
Trestná sadza pri tomto prečine je tri roky. Podľa krajskej policajnej hovorkyne Jany Demjanovičovej Ivan S. a Karol M. v nedeľu 6. apríla popoludní pri zastávke električiek na Štúrovej ulici v Košiciach pokrikovali na 25-ročnú občianku USA „neger, vráť sa odkiaľ si prišla" a iné nadávky. Ženu prenasledovali až do reštaurácie na ulici Protifašistických bojovníkov, kde v nadávkach a vyhrážkach pokračovali. K zraneniu poškodenej nedošlo.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606