magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Starostka Jenčová sa sťažuje KBS na zneužívanie cirkvi na politikárčenie.
@ Aktuálne -> Politika      Apr 11 2008 - 13:49 GMT
Na Konferenciu biskupov Slovenska (KBS), aby nedovolila využívať kostoly a cirkevnú tlač na politikárčenie, ohováranie a šírenie klamstiev, sa obrátila listom starostka košickej Mestskej časti Nad Jazerom Anna Jenčová (HZDS-¼S, Smer, SNS, SF).

Ako uviedla dnes na tlačovej konferencii, rozhodla sa tak po tom, keď v nedeľu 6. apríla vo Farnosti sv. Košických mučeníkov na košickom sídlisku Nad Jazerom našla v úvodníku Farského listu sv. Košických mučeníkov namiesto obvyklých povzbudivých duchovných slov "krivé obvinenia poslancov miestneho zastupiteľstva z klubu KDH." Smerovali, ako sa uvádza v liste KBS, na adresu "starostky mestskej časti a poslancov miestneho zastupiteľstva zastupujúcich politické strany Smer-SD, ¼S-HZDS a SNS, pritom všetci sú veriaci, kresťania a niektorí boli i na svätej omši."
"Pôda cirkvi nemôže byť zneužitá akoukoľvek politickou stranou. Nie je to priestor na to, aby nejaká politická strana tam prezentovala svoje názory. Keď si na internete nájdete nejaký farský list, v každom je duchovné slovo, komentár k biblii alebo sviatku, ktorý sa práve oslavuje. Prvý raz som sa stretla s niečím takým, že tam bol komentár politickej strany", uviedla starostka. Podľa nej poslanci na to majú priestor v mesačníku Jazerčan.
V úvodníku Farského listu, pod ktorý sa podpísali poslanci miestneho zastupiteľstva za KDH, je hodnotenie ich aktivít za rok 2007, pričom vytýkajú vedeniu miestnej samosprávy, že nie vždy vychádzala v ústrety požiadavkám pre občianske združenia a rôzne aktivity v mestskej časti, napríklad dostavbu píšťalového organu, Klub kresťanských seniorov a ďalšie.
Predseda koaličného poslaneckého klubu KDH - SDKÚ-DS Bernard Berberich k výhradám starostky uviedol, že oslovili ich voliči mestskej časti, poslanci išli za farárom, aby informácie mohli vo farskom liste zverejniť a on nebol proti. "Všetky tie informácie sú iba výpismi z uznesení miestneho či mestského zastupiteľstva a sú ľahko overiteľné," zdôraznil Berberich.
Hovorca KBS Jozef Kováčik k listu uviedol, že "KBS v tomto ohľade nemá vôbec žiadne kompetencie a bolo by správnejšie, keby sa pisateľ listu obrátil konkrétne na diecézu, ktorej daná farnosť patrí."
Pohľady samotných farníkov na obsah najnovšieho Farského listu v košickej Mestskej časti nad Jazerom sú rôzne. Ako uvádzali v miniankete, časť je proti tomu, aby sa cirkevné záležitosti miešali s politickými a svetskými. Vyskytli sa však aj názory, že je dobré, ak ľudia, ktorí navštevujú kostol, sa aj takýmto spôsobom dozvedia, čo sa deje v samospráve. "Myslím si, že sú to dobré veci, ktoré sa tam píšu," uviedla 60-ročná Košičanka z Farnosti sv. Košických mučeníkov.
Starostka priblížila na tlačovej konferencii aj vzťahy v miestnom zastupiteľstve, ktoré podľa nej vinou koaličného poslaneckého klubu nie sú vždy na prospech mestskej časti a občanov. Jenčová tvrdí, že koalícia KDH - SDKÚ-DS, ktorá má 13 z 23 poslancov, robí často obštrukcie nielen na miestnej, ale aj mestskej úrovni hlavne kvôli tomu, že ako starostka neakceptovala ich požiadavku na miesto zástupcu starostu. Berberich to odmieta. "Keď sme videli, že na to nie je vôľa, ustúpili sme od tejto požiadavky a naopak, ponúkli sme viaceré miesta v zastupiteľstve opozícii," dodal Berberich.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk