magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Predseda NR SR chce novelou zákona o meste zobudiť Košice zo spánku.
@ Aktuálne -> Politika      Apr 14 2008 - 13:47 GMT

Košice sú podľa predsedu Národnej rady (NR) SR Pavla Pašku spiacou princeznou, ktorú treba zobudiť. "Som sklamaný, akú negatívnu odozvu vyvolala naša snaha novelizovať zákon o meste Košice. Máme dostatočnú podporu, aby sme zákon novelizovali. Chceme urobiť korektnú diskusiu s ľuďmi, obyvateľmi a politikmi a dospieť k riešeniam, ktoré toto mesto posunú ďalej," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Košiciach Paška, ktorý chce spustiť verejnú diskusiu na tému Košice ako ďalej?

"Opoziční poslanci urobili z veľmi pragmatického zákona politikum. Iniciátormi novely boli primátori malých mestských častí, ktorí chcú byť prijímateľmi európskej pomoci. Chceli sme využiť synergický efekt, keď o fondy budú žiadať mestské časti aj mesto," povedala Monika Smolková, poslankyňa NR SR, v súčasnosti starostka 22. mestskej časti Dargovských hrdinov, ktorá sa o prostriedky EÚ nemôže uchádzať najbližších 13 rokov kvôli veľkej zadlženosti.

Podľa Pašku majú Košice politický a organizačný dôvod na stagnáciu. "Preto sme novelu nepredložili do zastupiteľstva mesta. Je to naša ústavná zákonodarná právomoc. Niektorým politickým stranám, najmä KDH, to vadí. Čím menšia strana, tým väčšie problémy. Tí ľudia sú zabetónovaní a ich racionalita končí s počtom umiestnenia svojich ľudí na rôznych úrovniach samosprávy... a na toto míňať stovky miliónov korún? Využijem kedykoľvek svoje ústavné právo, aby som prišiel s návrhom na zlepšenie," argumentoval Paška na otázku, prečo novela zákona nebola prerokovaná v mestskom zastupiteľstve.

Iniciátori novely zákona o meste Monika Smolková, poslanec NR SR Jozef Burian a Pavol Paška chcú rozpútať verejnú diskusiu aj o počte mestských častí, ktoré by sa mali do zákona o meste dostať podľa vyjadrenia Smolkovej v ďalšej novelizácii zákona o meste Košice už o rok. "Považovali sme za akútnejšie vyriešiť otázku čerpania eurofondov pre mestské časti, preto sme teraz nepredkladali zmenu počtu mestských častí. Neodvážili by sme sa sami od seba predložiť hotovú víziu o počte mestských častí. Chceme o tom diskutovať. Uvažujeme o jednocifernom čísle," dodala Smolková, podľa ktorej by mesto mohlo takto ušetriť niekoľko stoviek miliónov. "Začneme komunikovať cez médiá, internet, verejné zhromaždenia, vlastné materiály, ktorými sa budeme pokúšať vtiahnuť ľudí do diania, aby sa z Košíc stala skutočná metropola východu," dodal Paška.

Okrem vyriešenia financovania mestských častí z eurofondov sa pripravovaná novela zákona o meste dotýka aj počtu viceprimátorov, ktorých má mesto troch. "Podstata novely bola niekde inde. Mne nevadí, či má pán primátor dvoch alebo troch námestníkov, alebo či umiestni ďalších svojich na iných postoch. Vadí mi, že toto mesto spí," poznamenal Paška, ktorý kritizuje neschopnosť súčasného vedenia dotiahnuť do mesta investorov, dostavať cesty a prezamestnanosť na magistráte. "Za predchádzajúceho primátora Zdenka Trebuľu mal magistrát asi 200 zamestnancov, dnes tam pracuje dvojnásobok."

zdroj: TASR
foto: internet   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk