magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Bezplatné vyšetrenie kože včera využilo takmer 200 záujemcov
@ Aktuálne -> Medicína      May 06 2008 - 10:16 GMT
Pracovníci Kliniky dermatovenerológie Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura (FNLP) v Košiciach včera počas Európskeho dňa melanómu vyšetrili takmer 200 záujemcov, z nich niekoľkých odoslali na ďalšie vyšetrenia. V minulom roku v tento deň vyšetrili 170 pacientov s troma podozreniami na melanóm.

Lekári vyšetrili pacientom bezplatne kožu dermatoskopom so zameraním na znamienka. V prípade zistenia akéhokoľvek kožného nádoru lekári pacientovi navrhli vhodný terapeutický postup.
Ako skonštatovala prednostka Kliniky dermatovenerológie FNLP Jagienka Jautová, vznik melanómu súvisí predovšetkým s prílišným slnením a mechanickým poranením kožných znamienok. Pigment melanín sa vplyvom podráždenia môže zvrhnúť na najzhubnejší kožný nádor - melanóm.
Melanóm sa dostal do prvej desiatky všetkých rakovinových nádorov a v pokročilých fázach spôsobuje aj vzdialené orgánové metastázy. Melanómy predstavujú asi tri percentá všetkých nádorov a sú najčastejšou príčinou úmrtia spomedzi nádorov kože. Zvyčajne sa objavujú u mladých ľudí, ale postihnuté môžu byť aj deti a starší ľudia, predovšetkým so svetlou pokožkou a vlasmi. Počet zhubných nádorov kože hrozivo stúpa a odborníci sa domnievajú, že sa pod to výraznou mierou podpisuje prílišné slnenie. Myšlienkou Európskeho dňa melanómu je predchádzať vzniku zhubných nádorov, resp. ich odhaľovať včas.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk