magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Projektom Hodina vedy budú ústavy SAV popularizovať vedu a výskum.
@ Aktuálne -> Rôzne      May 12 2008 - 08:52 GMT
Na popularizáciu vedy je zameraný projekt Hodina vedy, do ktorého sa pod záštitou SAV a Agentúry na podporu vedy a výskumu spojili tri košické ústavy SAV - Ústav experimentálnej fyziky (ÚEF), Parazitologický ústav (PÚ) a Spoločenskovedný ústav (SVÚ).

Projekt, ktorý rozvrhli na tri roky, sa začína 15. mája prednáškou pre verejnosť Svet v blízkosti absolútnej nuly, ktorú pripravuje ÚEF v aule Alberta Einsteina v košickom Teledome.
Ako informoval dnes na tlačovej konferencii hlavný koordinátor projektu Pavol Szabó, plánujú osloviť aj študentov a učiteľov košických stredných škôl formou netradičných popularizačných prednášok priamo na školách. "Chceme odľahčiť študentom učenie a obohatiť ho o učenie zážitkové. Chceli by sme tiež zlepšiť vzťah mládeže k vede a predstaviť vedeckú prácu ako zaujímavú a zmysluplnú životnú dráhu," uviedol Szabó. Verejnosť budú informovať o najnovších pokrokoch vedy na Slovensku i vo svete a predstavia významné osobnosti z košických univerzít a výskumných ústavov SAV.
Súčasťou prednášok budú vedecké experimenty. Študenti napríklad uvidia, ako levituje pri nízkych teplotách magnet, ako sa pomocou tekutého dusíka dajú vyrobiť gumené klince či zmeniť živý kvet na ultrakrehkú štruktúru.
PÚ SAV podľa jeho riaditeľa Branislava Peťka pripravuje na jún v Teledome prednášku o letných nástrahách, hlavne kliešťov, v prírode, v septembri to bude problematika škodcov - háďatok v pôdohospodárstve.
SVÚ, ako informoval riaditeľ Štefan Šutaj, sa chce okrem iného prezentovať prednáškami o vzniku súčasných českých a slovenských hraníc, historickými faktmi o menšinách či potláčaní nepohodlných skupín obyvateľstva režimom spred roka 1989.
Každý ústav zabezpečí ročne 10 prednášok. Vyhotovia z nich audiovizuálny záznam a ten budú publikovať na internetovej stránke www.hodinavedy.sk, ktorá má byť funkčná od 25. mája. K prednáškam vytvoria interaktívne diskusné fóra.
V Košiciach pôsobí sedem ústavov SAV s približne 450 vedeckými pracovníkmi. Európsky ohlas si už získalo napríklad spoločné Centrum nízkych teplôt ÚEF a Prírodovedeckej fakulty Univerzity P.J. Šafárika. Funguje už od roku 1969. Zaoberá sa problematikou supravodivosti a v jeho laboratóriu dosiahli jednu z najnižších teplôt v strednej Európe.

zdroj: TASR   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606