magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Silák Barbarič chce pomôcť svalovým dystrofikom ťahaním auta na 500 km.
@ Aktuálne -> Rôzne      May 27 2008 - 04:14 GMT
Upozorniť verejnosť na svalovú dystrofiu a prispieť k skvalitneniu života ľudí postihnutých touto zákernou a nevyliečiteľnou chorobou je cieľom pokusu o zápas do Guinnessovej knihy rekordov v diaľkovom ťahaní automobilu, ktorý začal dnes ráno v Košiciach silák Juraj Barbarič.

Košický Herkules si predsavzal od 27. mája do 27. júna, kedy oslávi 50. narodeniny, potiahnuť 1100-kilogramové auto s vodičom na trase 500 kilometrov, čo je vzdialenosť z Košíc do Bratislavy, kde sídli organizácia muskulárnych dystrofikov. Keďže z organizačných dôvodov zlyhal pôvodný zámer ťahať auto do hlavného mesta, Barbarič absolvuje celú trasu v košickej pešej zóne.
Odštartoval ho o 7. h ráno 11-ročný Filipko Kondela, ktorý je od narodenia svalový dystrofik a odmalička pripútaný na invalidný vozík.
Barbariča, ako sa vyjadril, inšpirovala k akcii televízna reportáž, v ktorej diskutovali o tom, prečo istá zdravotná poisťovňa odmietla zaplatiť svalovému dystrofikovi za liečbu 800.000 Sk (25.723 eur).
"Svalová dystrofia je, keď vám odumiera svalstvo a pokiaľ ste na vozíku alebo na posteli, je to ešte dobre, ale keď už za vás preberá funkcie stroj, tam už nie je čo rozmýšľať, či jedna poisťovňa dá peniaze alebo nie. Ja budem pomáhať pokiaľ moje svaly budú fungovať," povedal košický silák.
Denne od 5. do 9. hodiny chce Barbarič prekonať s autom s vodičom, ktorý je zároveň jeho masérom, najmenej 16 kilometrov. Na výkon sa pripravoval osem mesiacov a zhodil pritom 15 kilogramov. Vhodné podmienky na tréning mu vytvorili v Dopravnom podniku mesta Košice.
Svalová dystrofia je ochorenie, ktoré spôsobuje postupný, nezvratný úbytok svalov a znižovanie sily. Ľudia so svalovou dystrofiou sú odkázaní na pomoc takmer pri všetkých činnostiach, mnohí sa pohybujú iba na elektrických vozíkoch. Napriek tomu sa snažia žiť svoj život naplno. Majú pred sebou svoj životný maratón. Veria si a veria vo svoje schopnosti a svoj život chcú prežiť maximálne ako môžu. Chcú, aby ich zdraví ľudia vnímali ako rovnocenných. A práve nim chce Barbarič pri príležitosti svojho okrúhleho jubilea venovať svoj výkon.
Podľa organizátorov hlavnou myšlienkou Barbaričovej akcie je šírenie osvety medzi širokou verejnosťou, že existuje také vážne a neliečiteľné ochorenie ako svalová dystrofia a že medzi nami žijú zdravotne postihnutí, ktorí potrebujú pomoc iných ľudí, nielen materiálnu, ale hlavne pomoc fyzickú a ľudské porozumenie.
Ľudia, ktorých myšlienka oslovila a rozhodli sa finančne pomôcť svalovým dystrofikom, môžu poukázať finančný príspevok na číslo účtu OMD v SR 2624340950/1100 Tatra Banka alebo prostredníctvom darcovskej SMS v tvare DMS MOTYL na číslo 877, čím darujú 30 Sk (90 eurocentov).
Barbarič je držiteľom piatich svetových rekordov v ťahaní ťažkých vozidiel, jeho snom je ešte potiahnuť lietadlo.

zdroj: TASR   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606