magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mesto podpísalo dohodu o kultúrnej spolupráci s francúzskym Toulouse
@ Aktuálne -> Politika      Jun 16 2008 - 14:04 GMT
(TASR) - Kandidáti na titul Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 Košice a francúzsky Toulouse v zastúpení primátora Františka Knapíka a námestníčky primátora mesta Toulouse pre kultúru Vincentelly de Comarmond podpísali dnes v Košiciach dohodu o kultúrnej spolupráci.

Jej predmetom je vytvorenie siete kontaktov medzi kultúrnymi subjektmi oboch miest. Dohoda ich zaväzuje spolupracovať počas celej prípravy kandidatúry až po rok 2013.
„Spoločným projektom bude prezentácia mesta v Toulouse. Pozývame aj francúzskych umelcov do Košíc, ktorí by mali umelecky dotvoriť výmenníkovú stanicu,\" povedal krátko po podpise primátor mesta Košice František Knapík.

„Očakávam, že na dnešnom rokovaní zadefinujeme presný žáner alebo profil umelca, ktorého vyšleme na základe košickej objednávky. Myslím si, že okrem výmenníkovej stanice, ktorú na svoj obraz zariadi toulouský umelec, sa už čoskoro uskutoční ďalší výmenný projekt pouličného divadla, pretože v tom sme silní,\" doplnila viceprimátorka Toulouse.

Cieľom projektu je podľa vedúceho kandidatúry Košíc Mareka Kolárčika okrem iného dostať príspevky mesta pre kultúru do roku 2023 na úroveň troch percent zo súčasného jeden a pol percenta z mestského rozpočtu.

„U nás je situácia úplne odlišná. Francúzske mestá ročne prispievajú na kultúru 15 percentami zo svojho rozpočtu a sú zriaďovateľmi viacerých kultúrnych inštitúcií v meste,\" objasnila Vincentella de Comarmond.

Medzi spoločnými slovensko-francúzskymi podujatiami sa nachádza aj minifestival košickej kultúry na brehu rieky Garonne, kultúrne podujatie v jednej z jaskýň košického regiónu, pouličné divadlo či organový festival.

V roku 2013 bude niesť jedno francúzske a jedno slovenské mesto titul EHMK. V prvom výberovom kole uspeli štyri slovenské mestá, a to Košice, Prešov, Martin a Nitra. Vo Francúzsku to zasa boli mestá Bordeaux, Lyon, Marseille a Toulouse.

Mesto Košice vypracovalo program INTERFACE. Jeho cieľom je vytvoriť prostredie, v ktorom ľudia vedú intenzívny kreatívny rozhovor s inšpiratívnym, inovatívnym výsledkom. Mesto Toulouse pripravilo ku kandidatúre projekt s názvom Toulouse, Európa ciest. Jeho cieľom je pretvoriť mesto a okolitý región na poli umeleckom, spoločenskom i občianskom a navrhnúť tak obyvateľom nový model rozvoja.

Košice už majú podpísanú dohodu o spolupráci v projekte EHMK aj s jedným z ďalších francúzskych kandidátov, mestom Lyon.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk