magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Košiciach zaznie baroková hudba na pôvodných barokových nástrojoch
@ Kultúra -> Koncerty      Jun 19 2008 - 15:30 GMT
Na pozvanie košického Zboru sv. Cecílie príde 23. – 25. júna do Košíc profesionálny barokový orchester Ars Antiqua Austria (AAA) z Rakúska. Cieľom návštevy je podnietenie a vyškolenie miestnych domácich spevákov a muzikantov k autentickému prednesu diel starej hudby na barokových nástrojoch, respektíve ich novodobých kópiách. Na programe je samostatný koncert AAA, workshop hry na hudobné nástroje a spoločný koncert AAA, Zboru sv. Cecílie a orchestra, ktorý pôsobia pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach.

Interpretácia na starých nástrojoch, s použitím črevových strún, barokových, či klasicistických sláčikov a s detailnou barokovou artikuláciou a agogikou je veľmi zaujímavá, i veľmi potrebná vec k priblíženiu sa k pôvodnej autorovej predstave o diele z obdobia baroka.

„Ak sa všetko podarí, budeme mať čoskoro v Košiciach stabilný 10-členný sláčikový barokový orchester, spolu s organovým pozitívom a spinetom. Košice sú mesto v najvýchodnejšom cípe Európskej únie, kde stojí katedrála západného typu a nepochybne sa tu písala a hrala baroková i klasicistická hudba. Orchester, a pravdepodobne aj akési hudobné Consortium, ktoré tu pri katedrále vznikne, to znamená zoskupenie profesionálnych i poloprofesionálnych hudobníkov za účelom hrania a na barokové nástroje a spev, bude zrejme najvýchodnejším svojho druhu v Európe,“ informoval Viliam Gurbaľ, umelecký vedúci Zboru sv. Cecílie.

Jedinečný koncert a workshop je súčasťou projektu Musica ex archivo (Hudba z archívu), ktorý je jedným z projektov kandidatúry Košíc na Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Program pobytu AAA v Košiciach:

24. júna o 10:00 hod., Konzervatórium - Workshop
hry na barokové husle, lutnu, violončelo, kontrabas, organ a cembalo.

25. júna o 19:30 hod. v Dóme sv. Alžbety samostatný koncert AAA z diel z diel Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750), Sylvia Leopolda Weissa (1686-1750), Wenzela Ludwiga von Radolta (1667-1716), Domenica Scarlattiho (1685-1757), Johanna Rosemüllera (1620-1684), Heinricha Ingaza Franza von Bibera (1644-1704).

25. júna o 19:30 hod. v Dóme sv. Alžbety, spoločný koncert AAA, Zboru sv. Cecílie a Dómskeho barokového orchestra s dielami: Francesco Durante (1684 – 1755): Magnificat, Georg Frideric Händel (1685 – 1759): Haec est Regina, Salve Regina a Nisi Dominus (žalm 127), František Xaver Zomb (1779 – 1823): Salve Regina, Regina coeli, ktorý je košickým rodákom.

Musica ex archivo je niekoľkoročný projekt Zboru sv. Cecílie, ktorého hlavnou úlohou je prepis a interpretácia pôvodných doposiaľ neuvádzaných skladieb uložených v košickom mestskom archíve (bývalý archív Dómu sv. Alžbety). Doteraz sa podarilo prepísať približne 50 skladieb, z ktorých Zbor sv. Cecílie v priebehu posledných 10 rokov všetky nacvičil a uviedol.

Viac informácií a kontakt na hudobníkov: www.cecilia.sk, Viliam Gurbaľ, vedúci Zboru sv. Cecílie a regenschori Dómu sv. Alžbety v Košiciach, 0905 306 403

Zuzana Lehotská   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk