magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Komorný orchester ŠFK dnes koncertoval pre pacientov a personál nemocníc
@ Kultúra -> Koncerty      Jun 19 2008 - 15:37 GMT
(TASR) - Dve košické nemocnice dnes s koncertným programom navštívil Komorný orchester Štátnej filharmónie Košice (ŠFK). Prvý koncert bol venovaný návštevníkom, pacientom a personálu Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura (FNLP) na Rastislavovej ulici v Košiciach. So zaujímavou myšlienkou prišli samotní umelci a vedenie nemocnice ju privítalo.

"Vzhľadom na silný vietor sa koncert nemohol uskutočniť podľa pôvodného plánu v nemocničnom parku pri fontáne, ale v náhradných priestoroch vo vestibule Pavilónu zdravia. Možnosť vypočuť si Komorný orchester ŠFK si nenechalo ujsť viac ako 200 ľudí," informovala TASR hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová.

"Sme radi, že ako prvý orchester na Slovensku máme možnosť prezentovať klasickú hudbu priamo v nemocničných priestoroch. Pre hudobníkov je to nová skúsenosť - poslucháči, prostredie i atmosféra sú úplne odlišné, než na tradičných koncertoch. A napriek tomu, že k interpretácii klasickej hudby je potrebná značná koncentrácia, hudobníci vnímajú projekt veľmi pozitívne," skonštatovala po nezvyčajnom podujatí dramaturgička ŠFK Mária Kornucíková.

Po približne 30-minútovom koncerte sa hudobné teleso premiestnilo do areálu nemocnice v Košiciach-Šaci, kde sa uskutočnila podobná akcia.

Komorný orchester ŠFK pod vedením Karola Petrócziho uviedol známe diela klasickej hudby. "Keďže hudba lieči, rozhodli sme sa s ňou prísť za tými, ktorí k nám momentálne nemôžu prísť, a to sú pacienti nemocníc. Vo Francúzsku majú takéto koncerty dlhoročnú tradíciu. V budúcnosti uvažujeme aj o domovoch dôchodcov, kúpeľoch či sanatóriách," povedala TASR Hana Bonková zo ŠFK. V minulom roku sa podobné koncerty uskutočnili po prvý raz v nemocnici v Košiciach-Šaci a v Leteckej vojenskej nemocnici v Košiciach.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk