magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Stredné školy v kraji opúšťa vyše osemtisíc študentov, čakajú ich zmeny
@ Aktuálne -> Školstvo      Jun 27 2008 - 12:37 GMT
(TASR) - S maturitným vysvedčením alebo výučným listom skončilo dnes v Košickom samosprávnom kraji (KSK) školský rok 2007-2008 v Košickom samosprávnom kraji 8113 študentov z celkového počtu 38.000.

V novom roku 2008/2009 sa do prvých ročníkov stredných škôl zapísalo 7835 žiakov. Keďže niektorí sa mohli zapísať aj na dve stredné školy, presný počet nastupujúcich prvákov bude známy po 15. septembri, dovtedy spracujú školy štatistické hlásenia, informovala hovorkyňa KSK Zuzana Bobriková.

KSK pokračoval v končiacom sa školskom roku v racionalizačných opatreniach a pripomienkami sa podieľal na príprave nového školského zákona. Bobriková uviedla, že vďaka úspešnému projektu Obnoviteľné zdroje energie na školách sa podarilo získať nenávratné finančné prostriedky z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu pre päť škôl v kraji.

Za najdôležitejší výsledok práce odboru školstva považuje jeho vedúci Štefan Kandráč schválenie Koncepcie rozvoja odborného vzdelávania v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, ktorú prijala regionálna samospráva na júnovom rokovaní jej zastupiteľstva ako prvá na Slovensku. Do praxe by sa mala dostať o dva roky.

„Novosť našej koncepcie je v tom, že vytvára flexibilný systém odborného vzdelávania, ktorý v každom okamihu dokáže reagovať na potreby zo strany zamestnávateľov, na zmeny počtov žiakov, na zmeny záujmu o jednotlivé odbory zo strany žiakov i zamestnávateľov," uviedol Kandráč. Spresnil, že cieľom je vytvárať centrá odborného vzdelávania na vybraných školách. Na území kraja by ich mohlo byť 15 až 20. "Získa sa tým možnosť kumulovať finančné prostriedky z rôznych zdrojov tak, aby tieto centrá boli vybavené pre odborné, teoretické a praktické vzdelávanie na úrovni, akú vyžaduje prax," informoval Kandráč.

Vytvorením vzdelávacích centier vzniknú väzby medzi školami v KSK, takže pri ďalších demografických poklesoch alebo iných zmenách sa nebudú musieť obávať o svoju budúcnosť. V najhoršom prípade splynú so vzdelávacím centrom. Situácia žiaka a jeho prístup k odbornému teoretickému i praktickému vzdelávaniu sa nezmení, dodal Kandráč.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk