magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Preukazovaním pôvodu majetku sa plénum bude zaoberať v septembri
@ Aktuálne -> Politika      Jul 02 2008 - 14:47 GMT
(TASR) - Ústavný súd (ÚS) SR odročil dnešné vyhlásenie rozhodnutia vo veci návrhu dvoch skupín poslancov NR SR v konaní o súlade zákona o preukazovaní pôvodu majetku s ústavou. O odročenie dnes listom požiadal predseda Národnej rady SR Pavol Paška, ktorý sa vzhľadom na prebiehajúcu schôdzu NR SR nemôže a chce sa osobne zúčastniť vzhľadom na závažnosť a aktuálnosť problematiky, ako aj opakovanej snahy využiť poslaneckú zákonodarnú iniciatívu.

"Plénum sa rozhodlo akceptovať žiadosť predsedu parlamentu. Vyhlásenie rozhodnutia odročujeme na 3. septembra 2008 o 10:00 hod.," vyhlásila predsedníčka ÚS Ivetta Macejková.

Účinnosť sporného zákona ÚS pozastavil v októbri 2005, keď o jeho preskúmanie požiadali dve skupiny poslancov na čele s Jánom Drgoncom (exposlanec ANO) a Katarínou Tóthovou (¼S-HZDS). Zákonu vyčítali možnú neústavnosť najmä v oblasti retroaktivity a prenesenia dôkazného bremena na podozrivého.

Preukazovanie pôvodu majetku presadil v roku 2005 vtedy opozičný Smer, za schválenie hlasovalo 114 poslancov. Zákon umožňuje každému upozorniť orgány na osoby, ktoré podozrieva z nelegálneho nadobudnutia majetku. Ak by hodnota majetku osoby presahovala najmenej o tisícnásobok minimálnej mzdy jej legálne príjmy a nepreukázala by legálny pôvod majetku, hrozilo by jej prepadnutie majetku v prospech štátu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk