magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Minister Jehlička sa zaujímal o kultúrne pamiatky na východe SR
@ Aktuálne -> Politika      Jul 04 2008 - 11:15 GMT
(TASR) - Český minister kultúry Václav Jehlička spolu s podpredsedom vlády SR Dušanom Čaplovičom navštívil včera východné Slovensko, kde sa na Spiši, v Šariši a v Košiciach zaujímal o pamiatky zapísané v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a o ochranu kultúrnych pamiatok.

Český hosť si pozrel Spišský hrad, Špišskú Kapitulu, Žehru, Levoču a Bardejov a najväčšiu slovenskú pamiatkovú rezerváciu, ktorou sa môžu pýšiť Košice. Primátor František Knapík ministra informoval, že ako multikultúrne a multinárodnostné mesto chcú Košice svoj kultúrny potenciál zúročiť pri svojej kandidatúre na Európske hlavné mesto kultúry 2013.

"Budeme radi, keď Košice svoj cieľ dosiahnu. V ČR sú vnímané so sympatiami ako významné historické, ale aj moderné európske mesto a žije tu aj veľká česká komunita," uviedol Jehlička. K súvislostiam svojej návštevy na Slovensku, ktorá pokračuje v piatok 4. júla v Bratislave, poznamenal, že pred 14 dňami bola v ČR schôdza ministrov kultúry V4. "Všetci vidíme spoločnú starostlivosť o európske kultúrne dedičstvo ako program, na ktorom sa môžeme dobre zhodnúť. Ïalej je tu súvislosť s blížiacim sa predsedníctvom ČR v EÚ. Kultúra je pre Českú republiku dobrým vývozným artiklom a chceme sa prezentovať pred celou Európou ako kultúrna krajina," dodal minister.

Podľa vicepremiéra Čaploviča významnú úlohu pripisujú obe strany spoločným projektom pri zachovávaní kultúrneho dedičstva. Jedným z nich sú Mikulčice, kde pôjde o záchranu pamiatok z čias Veľkej Moravy. "Myslím, že to bude ďalší skvost našich slovensko-českých, či česko-slovenských vzťahov. Ja stále hovorím, že projekty, ktoré spájajú národy, krajiny a štáty, sú projekty, ktoré EÚ vždy vedia osloviť," dodal Čaplovič.

Jehlička sa dnes stretol aj s pracovníkmi Českého centra v Košiciach, ktoré pravidelné prezentuje verejnosti to najlepšie z českej kultúry. Hovoril aj s členmi a funkcionármi Českého spolku Slovensko.

V Bratislave v piatok na záver pracovnej cesty na Slovensku navštívi český hosť aj SNG a výstavy k jej 60. výročiu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk