magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Reštaurátori pracujú na odkrývaní unikátnych fresiek z 15. st.
@ Aktuálne -> Rôzne      Jul 17 2008 - 05:15 GMT
(TASR) - Reštaurátori už takmer štyri roky objavujú krásu unikátnych fresiek z 15. storočia v kostole Nanebovzatia Panny Márie v Turni nad Bodvou v okrese Košice-okolie. Posledná odborná správa historika umenia Zsombora Jékelyho z Budapešti potvrdila mimoriadnu kvalitu malieb porovnateľnú s oltárnymi tabuľovými maľbami z obdobia vrcholnej gotiky 15. storočia. Fresky sa po dvoch náleziskách v Maďarsku radia k trom najvýznamnejším nálezom na území Rakúsko-Uhorska z tohto obdobia.

K odhaleniu fresiek došlo počas prípravných fáz na rekonštrukciu kostola. Objav podnietil investora, miestny rímskokatolícky farský úrad, uvažovať o podstatne veľkorysejšej rekonštrukcii. "Od roku 2000 bolo do kostola investovaných okolo sedem miliónov korún (232.357 eur). Prieskum a čiastočná rekonštrukcia svätyne by mala stáť okolo šesť miliónov korún (199.163 eur)," informoval TASR miestny farár Attila Juhász.

Umelecko-historický potenciál predurčuje fresky k prezentácii reprezentatívneho súboru sakrálneho umenia tejto časti Slovenska európskeho významu. Objavný prieskum urobili reštaurátori Peter Gomboš a Ľubomír Cáp.
"Okamžite bolo vidno, že ide o veľmi významné maľby. Čiastočne sa urobila prvá etapa architektonicko-archeologického výskumu. Najvýznamnejšie sú fresky, ktoré sa s veľkou pravdepodobnosťou dajú datovať medzi roky 1409-1435," uviedol architekt Ján Krcho. Odkryv stien svätyne je ukončený, reštaurátorov ešte čaká odkryv klenieb, ktorý je podľa Krcha finančne náročnejší."V horných častiach svätyne sú výjavy zo života Ježiša Krista. V strednej časti takýchto kostolov zvykli byť podobizne apoštolov. Tento súbor malieb je výnimočný aj tým, že v tomto pásme sa nachádzajú aj mučeníčky," dodal Krcho, podľa ktorého sa podobné fresky z tohto obdobia, ale v horšej kvalite, na Slovensku nachádzajú v Levoči, v Ponikách a v Ludrovej.

Ako dlho ešte práce potrvajú, závisí od prílevu financií a rozsahu ďalších nálezov. Prieskum a rekonštrukcia kostola je z väčšej časti financovaná z prostriedkov Ministerstva kultúry SR a sponzorov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606