magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Rómovia sú nespokojní, sú pripravení na demonštráciu
@ Aktuálne -> Rôzne      Aug 13 2008 - 08:40 GMT

(TASR) - Rómovia v Trebišovskom okrese sú nespokojní a vyzývajú vládu, aby začala konať a zamedzila rozrastaniu chudoby a nezamestnanosti. Sú pripravení na demonštráciu.

Zákon, ktorý vstúpil do platnosti v máji, odňal podľa Brigity Balogovej, predsedníčky deviatich rómskych organizácií možnosť organizovať aktivačnú činnosť mimovládnym organizáciám a ponúkol im možnosť vykonávať dobrovoľnícke aktivity. "V Trebišovskom okrese funguje dobrovoľnícka činnosť v troch združeniach. Dobrovoľníctvo je určené na rozvoj kultúry, tradícíí, športové podujatia a vzdelávanie. Tento zákon robil človek, ktorý v živote nedržal metlu v ruke. Mal sa najprv presvedčiť, čo tým ľuďom viac vyhovuje. Rómovia chcú pracovať manuálne," povedala Balogová na dnešnej tlačovej konferencii v Košiciach. Ak vláda nenapraví situáciu, Rómovia ešte tento mesiac uskutočnia demonštráciu.

"To, čo sľúbil predseda vlády, nie je pravda. Nechcú s nami jednať. Všetko robíme zdarma a nikto si nás neváži. Mal som čo robiť, aby som ich naučil abecedu. Fico sa môže hanbiť. Už nevládzeme," povedal Mikuláš Horváth, predseda Zjednotených rómskych politických strán. Ak bude podľa Balogovej vláda pokračovať v prehlbovaní chudoby, rozšíria sa menšie krádeže. "Pokúšame sa to zastaviť, ale chudoba je veľmi nebezpečná vec. Rómom treba vytvoriť prácu. Tí, ktorí sa pokúšajú zamestnať, nedostanú sa, lebo sú negramotní," dodala. Podľa nej sú rómske deti automaticky zaradzované do špeciálnych tried, kde sa nenaučia čítať a písať. Okrem toho si mnohí rodičia nemôžu dovoliť preplácať dopravu dieťaťa do školy. Štvorčlenná rodina s nezamestnanými rodičmi má podľa Balogovej mesačný príjem vyše 5000 Sk (166 eur).

Predstaviteľom a sympatizantom Agentúry regionálneho rozvoja občanov Medzibodrožia, Rómskej občianskej iniciatívy z Českej republiky, Zjednoteným politickým stranám, združeniu Rómovia smerom k Európe sa nepáčia ani nezávislé kultúrno-spoločenské noviny Rómov na Slovensku Romano nevo ľil (Rómsky nový list), ktorý podľa nich nehovorí pravdu a neukazuje realitu v rómskych osadách takú, aká je. "Asi sa boja, že prídu o dotácie. Píšu o tanečných a folklórnych festivaloch, pričom Rómovia potrebujú pracovať," dodal Horváth.

Kritiku vyslovili aj na prácu splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity Aniny Botošovej. "Pani splnomocnenkyňa pozná len Košice, ďalej už nie. Nevieme sa s ňou skontaktovať. Mala by sa o nás starať, ale tu sa staráme sami o seba," uviedla Balogová, podľa ktorej nezamestnanosť Rómov v Trebišovskom okrese dosahuje 80 %.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606