magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Niektorí Rómovia súhlasia s tvrdením, že za demonštráciou je Orgovánová
@ Aktuálne -> Politika      Aug 18 2008 - 20:07 GMT

(TASR) - Rómske mimovládne organizácie, stredné a vysoké školy, kde študujú rómski študenti, zamestnávatelia, rómske podniky a rómske osobnosti podporujú vyhlásenia podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča uverejnené v servise TASR 13. augusta, že za prípravou demonštrácie Rómov na východe Slovenska stojí exsplnomocnenkyňa vlády SR pre Rómov Klára Orgovánová.

"Koncepcia riešenia rómskej problematiky, ktorú realizuje vláda SR pod vedením podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny napomáha k hospodárskemu, sociálnemu a vzdelanostnému rozvoju rómskej národnostnej menšiny v SR. Realizuje sa množstvo projektov, ktoré podporujú zamestnanosť, vzdelávanie, bývanie, kultúru a zdravotno-sociálnu starostlivosť o rómsku národnostnú menšinu," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré bolo dnes doručené TASR.

Toto vyhlásenie podporujú: Centrum kultúry a vzdelávania rómskej mládeže a detí Košického kraja, Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, Bratislava - detašované pracovisko blahoslaveného Z. G. Mallu Košice a detašované pracovisko v Partizánskom, Stredná umelecká škola v Košiciach, Súkromná sociálnoprávna akadémia v Košiciach, Kultúrne združenie občanov rómskej národnosti Košického kraja, Roma Edukation Slovakia, n.o. Košice, Kultura Romaňi identita, n.o. Košice, Rómska obnova horného Šariša Bardejov, Elstav Bardejov, Obnova Bardejov, Berša, s.r.o Bardejov, Mgr. Ingrid Lukáčová - členka Rady vlády SR pre národnostné menšiny, PaedDr. Gejza Adam - Košice, PhDr. Maximilián Estočák -Prešov, Mgr. Irena Adamová - Košice, Ing. Jozef Patkaň - Bardejov, Ing. Igor Dužda - Prešov, Mgr. Radko Tokár - Košice, Bc. Ladislav Čonka - Vranov nad Topľou, Radič Zdenko - Hnúšťa, Mgr. Roman Eštočák - Prešov, Mgr. František Jeleň - Košice, KVO Východ Vranov nad. Topľou, KVO Zemplín - Vranov nad Topľou, OZ Európa Vranov nad Topľou, RKC Budúcnosť Vranov nad Topľou, OZ LOM Vechec, OZ Romčák Čakľov, OZ Nová cesta Kučín, OZ Hrabovka Nižný Hrabovec, OZ Roja Jastrabie, OZ Olšina Kamenná Poruba, OZ Foroskere čhave - Vranov nad Topľou, Združenie rómskych podnikateľov - Vranov nad Topľou, OZ Topľa Hanušovce nad Topľou.

Orgovánová si podľa vyjadrenia Čaploviča ide zakladať politickú stranu, ktorá by mala v prezidentských voľbách podporovať kandidatúru Ivety Radičovej. "Mám veľmi dobré informácie od samotných Rómov. Pani Orgovánová organizuje novú rómsku politickú stranu na východe v okolí Prešova. Mám ju v zuboch ako neschopnú pracovníčku. Môže byť rada, že odišla z úradu ako odišla a že sa s ňou neriešili veci inak," povedal podpredseda vlády SR minulý týždeň.

"Nie, žiadnu politickú stranu nezakladám... a ani neviem o tom, že sa na východnom Slovensku niečo deje. V živote som nebola v žiadnej strane. Nejdem podporovať kandidatúru pani Radičovej, aj keď ju mám rada, je to moja kamarátka. Napriek tomu sa so mnou Iveta Radičová nikdy nedohodla na žiadnej kampani. Dôvodom je to, že som jej kamarátka," reagovala 13. augusta Orgovánová, ktorá informácie podpredsedu vlády považuje za výmysel.

Rómovia na východe Slovenska plánujú ešte tento mesiac zorganizovať demonštráciu, na ktorej chcú vyjadriť nespokojnosť s narastajúcou chudobou a nezamestnanosťou. Oznámili to na tlačovej konferencii v Košiciach 13. augusta.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk