magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Riaditeľka Úradu práce popiera diskrimináciu Rómov...
@ Aktuálne -> Politika      Aug 20 2008 - 09:00 GMT
(TASR) - Riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Trebišove Jana Mondiková nikoho nediskriminuje, nemá rasistické sklony, nerobí žiadne rozdiely medzi občianskymi združeniami, ani medzi samotnými uchádzačmi o prácu a zvažuje podanie trestného oznámenia. Uviedla to na dnešnej tlačovej konferencii v Košiciach.

Podľa riaditeľky nespokojnosť niektorých združení pramení z toho, že na základe novely zákona o službách zamestnanosti s účinnosťou od 1. mája tohto roku je možné uzatvorenie dohody so subjektami, ktoré spåňajú zákonom stanovené podmienky. Jednou z podstatných podmienok je preukázanie ročného vykonávania činnosti v súlade so stanovami subjektu. Kedže od roku 2004 boli aktivačné činnosti vykonávané so zameraním na údržbu a úpravu verejných priestranstiev, niektoré združenia z uvedeného dôvodu nenaplnili zákonom stanovené podmienky. Príspevok pre uchádzača o zamestnanie zaradeného na dobrovoľnícku službu predstavuje 5390 Sk (179 eur). "Podľa novely zákona, ktorá vstúpila do platnosti 1. mája tohto roku, môžu aktivačné práce vykonávať len obce a mestá. V Trebišovskom okrese o to požiadalo 81 obcí z 82. Dobrovoľnícke služby môžu vykonávať aj občianske združenia. Pokiaľ spåňajú podmienky zákona s nimi je podpísaná dohoda. Pokiaľ tie občianske združenia, ktoré tu minule sedeli (pozn. red.: na tlačovej besede 13. augusta), nespåňali podmienky, nemohla byť s nimi uzatvorená dohoda," vysvetlila Mondiková.

K 18. augustu evidujú na ÚPSVaR v Trebišove 2621 uchádzačov o aktivačné práce z 9154 evidovaných nezamestnaných.

Niektorí Rómovia z Trebišovského okresu žiadajú odvolanie riaditeľky Mondikovej. Informovali o tom predseda Zjednotených rómskych strán Mikuláš Horváth a predsedníčka deviatich rómskych mimovládnych organizácií Brigita Balogová na tlačovej besede 13. augusta v Košiciach. Odštartovali aj petíciu, pod ktorú k minulému týždňu vyzbierali takmer 500 podpisov.

"Pani riaditeľka je ľahostajná, má rasistické útoky a nestará sa o to, aby tu bola zamestnanosť. V súvislosti s rasistickými útokmi v najbližšej dobe zvažujeme podanie trestného oznámenia," povedala minulý týždeň Balogová, podľa ktorej sa za rasistickými útokmi skrýva to, že rómske občianske združenia nemajú nijakú možnosť vykonávať aktivačnú činnosť, ktorú doteraz vykonávali. "Chceme, aby nám umožnila pracovať s Rómami," dodala Balogová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk