magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Preukazovanie pôvodu majetku nie je v súlade s Ústavou SR
@ Aktuálne -> Politika      Sep 03 2008 - 11:36 GMT

(TASR) Ústavný súd (ÚS) SR rozhodol, že preukazovanie pôvodu majetku nie je v súlade s Ústavou SR. Na dnešnom verejnom vyhlásení v Košiciach za prítomnosti predsedu Národnej rady (NR) SR Pavla Pašku to uviedla predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková. Verejné vyhlásenie rozhodnutia bolo z 2. júla preložené na dnešný termín. Oficiálnym dôvodom mala byť žiadosť predsedu NR SR Pavla Pašku osobne sa zúčastniť na vyhlásení rozhodnutia.

"Napadnutý zákon porušuje ústavný princíp právnej istoty, je retroaktívny vo vzťahu k nadobudnutým právam a pripúšťa nadmerné zasahovanie do práva vlastniť majetok. Napadnutý zákon podľa názoru ústavného súdu neprimeraným spôsobom presúva dôkazné bremeno z orgánov verejnej moci na fyzické osoby a právnické osoby a v spojení s tým zavádza nový, ústave neznámy spôsob prepadnutia majetku, ktorého realizácia nie je transparentná a napokon z jeho ustanovení vôbec nevyplýva," uvádza sa v komuniké ÚS.

Účinnosť sporného zákona ÚS pozastavil v októbri 2005, keď o jeho preskúmanie požiadali dve skupiny poslancov na čele s Jánom Drgoncom (exposlanec ANO) a Katarínou Tóthovou (¼S-HZDS). Zákonu vyčítali možnú neústavnosť najmä v oblasti retroaktivity a prenesenia dôkazného bremena na podozrivého.

Preukazovanie pôvodu majetku presadil v roku 2005 vtedy opozičný Smer, za schválenie hlasovalo 114 poslancov. Zákon umožňuje každému upozorniť orgány na osoby, ktoré podozrieva z nelegálneho nadobudnutia majetku. Ak by hodnota majetku osoby presahovala najmenej tisícnásobok minimálnej mzdy a nepreukázala by legálny pôvod majetku, hrozilo by jej prepadnutie majetku v prospech štátu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk