magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mesto obhajuje kandidatúru na titul EHMK 2013
@ Kultúra -> Podujatia      Sep 09 2008 - 07:58 GMT
(TASR) - Projekt kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 Interface obhajuje dnes pred medzinárodnou komisiou v Bratislave projektový tím mesta Košice. Výsledok bude známy v utorok 9. septembra. Spolu s Košicami súťaží o prestížny titul aj Nitra, Matrin a Prešov.

Posledné podporné podujatie košickej kandidatúry - nedeľňajší (7.9.) večerný galakoncert Interface 2008 - si v spoločnosti viac ako 150 účinkujúcich nenechalo ujsť niekoľkotisíc Košičanov a návštevníkov mesta.

Podľa organizátorov bol koncert poďakovaním všetkým, ktorí sa zapojili do prípravy kandidatúry a podporili mesto v súťaži.

Galavečer poznačila tragická udalosť – havária autobusu v Chorvátsku s košickou osádkou, pri ktorej zahynulo 14 ľudí. „Všetkých nás táto udalosť zaskočila. Ťažko sa mi to hovorí, ale život ide ďalej. Koncert bol pripravený. Ľudia naň čakali, preto sme rozmýšľali ako prihliadnuť na túto smutnú udalosť. Na začiatku vyzval primátor obecenstvo na minútu ticha a zriekli sme sa ohňostroja, na ktorý sa všetci tešili. Myslím si, že by bolo neadekvátne, keď pristáva lietadlo so zranenými na košickom letisku, aby pristávalo nad ohňostrojom, ktorý symbolizuje radosť a zábavu," povedal režisér koncertu Peter Hudák.

Koncert bol dramaturgicky rozdelený do dvoch častí. V prvej sa v priľahlých uličkách mesta koncentrovali pouliční umelci, živé sochy, klauni, mímovia a tanečníci. Svojím umením pozývali divákov na večerný koncert. Druhá časť koncertu bola koncipovaná podľa dejín mesta až po súčasnosť. Jednotlivé hudobné vstupy predeľovali videoprojekcie, v ktorých osobnosti slovenskej, najmä košickej kultúry, vyjadrili svoj postoj k mestu.

Účinkujúcich na scéne pri súsoší Immaculata po celý čas sprevádzal orchester Štátneho divadla v Košiciach. V programe vystúpil aj zbor a balet Štátneho divadla Košice, Štefan Margita, Marián Čekovský, Backwards, Romathan, Stredná umelecká škola, Juraj Vančík, súbor Železiar, spevák Peter Lipa, Vanda Konečná, horolezec Peter Hámor a ďalší umelci rôznorodých žánrov.

Koncert Interface 2008 priniesla agentúra Amadeus a projektová kancelária Košice - EHMK 2013.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606