magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Minister potvrdil, že v leteckej nemocnici zrušia lôžkovú časť
@ Aktuálne -> Zdravie      Oct 11 2008 - 00:02 GMT

Minister zdravotníctva odmietol podozrenia poslancov NR SR za SDKÚ-DS Viliama Novotného a Petra Markoviča, že za uvažovaným zrušením Leteckej vojenskej nemocnice v Košiciach sú možno záujmy developerských lobistických skupín

(SITA) - Minister zdravotníctva Richard Raši odmietol podozrenia poslancov Národnej rady SR za SDKÚ-DS Viliama Novotného a Petra Markoviča, že za uvažovaným zrušením Leteckej vojenskej nemocnice (LVN) v Košiciach sú možno záujmy developerských lobistických skupín. "Jediná prepojenosť lobistických skupín, ktorú si pamätám, bola pri privatizovaní a prenájme Železničnej nemocnice v Košiciach, kde bola prepojenosť na poslanca Viliama Novotného zjavná," povedal v piatok na krátkom brífingu minister zdravotníctva Richard Raši.

Dodal, že tu nejde o žiadnu prepojenosť. "V terajšej Leteckej vojenskej nemocnici, v jej lôžkovej časti, bude Detská fakultná nemocnica (DFN). Chystajú sa na to projekty. DFN sa bude uchádzať o štrukturálne fondy na rekonštrukciu týchto nemocničných priestorov. Nič iné tam nebude. Verím, že pán Novotný má výčitky svedomia, lebo bol aktérom toho, keď deti boli vyhnané z detskej nemocnice na Moyzesovej ulici a choďte sa tam pozrieť, doteraz sú tie priestory prázdne a to bolo pripravené pre developerov," povedal Raši. "Novotný má podozrenia, a nemá dôkazy. Dôkazy nemôže mať, lebo neexistujú,“ vyhlásil Raši. Minister dnes oficiálne potvrdil, že pravdepodobne k januáru 2009 zanikne lôžková časť Leteckej vojenskej nemocnice.

Vedenia LVN sa zmeny nedotknú. "Letecká vojenská nemocnica ako akciová spoločnosť bude zachovaná a ostáva aj naďalej letecká časť a ambulantná časť polikliniky, ktorá bude slúžiť aj obyvateľom. Bude sa presúvať iba lôžková časť pod Fakultnú nemocnicu L. Pasteura aj s personálom, ktorému budú ponúknuté rovnaké platové podmienky, ako majú tamojší lekári - pre sestry a lekárov to znamená zvýšenie platov o niekoľko tisíc korún," povedal Raši. Odmietol konkretizovať, koľko bude presun stáť, a koľko treba na rekonštrukciu.

"Rozhodnutie o umiestnení a prípadnom presťahovaní Detskej fakultnej nemocnice Košice je v plnej kompetencii Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré je naším zriaďovateľom," uviedla v reakcii na vyjadrenia ministra Rašiho a poslanca NR SR Novotného hovorkyňa DFN Viera Horniaková. Doplnila, že faktom je, že DFN ako špecializovaná koncová nemocnica, ktorá slúži deťom z Košického aj Prešovského kraja, už piaty rok sídli v provizórnych priestoroch. DFN v súčasnosti tvoria 4 kliniky, 6 oddelení a Detské centrum prof. Th. Hellbrüggeho. Oddelenia sa nenachádzajú v jednoliatom celku ani vo vyčlenenom bloku, ale sú roztrúsené medzi oddeleniami pre dospelých. "Takáto situácia nie je z hľadiska modernej pediatrickej starostlivosti vhodná ani dlhodobo únosná. Definitívne priestorové vyriešenie sídla DFN Košice je preto naliehavou aktuálnou otázkou," uviedla Horniaková.

Dodala, že v súčasnosti sa pripravuje štúdia prípadnej prestavby priestorov LVN pre potreby DFN, pričom chce prostriedky na rekonštrukciu získať zo štrukturálnych fondov. Vlani bolo v DFN Košice hospitalizovaných vyše 7 500 detí a ošetrených takmer 107 000 detských pacientov od novorodeneckého po dospelý vek. Z troch detských fakultných nemocníc na Slovensku pritom iba DFN na východe Slovenska nemá vlastné priestory.

Poslanci SDKÚ-DS Viliam Novotný a Peter Markovič po dnešnej návšteve košickej Leteckej vojenskej nemocnice uviedli, že dospeli k podozreniu, že za jej uvažovaným zrušením sú iné záujmy ako dobro pacientov, a možno za tým stoja developerské lobistické skupiny blízke strane Smer-SD. "Celý tento príbeh je veľmi čudný, sprevádzaný čudnými rozhodnutiami, lebo nemocnica je zaradená do celoslovenskej minimálnej zdravotníckej siete a má vyrovnaný rozpočet. Po dnešnej návšteve máme podozrenie, že sa po zrušení lôžkovej časti do LVN detská nemocnica sťahovať nebude a ministerstvo zdravotníctva zrazu zistí, že má v lukratívnom centre mesta prebytočný majetok. Nemáme dôkazy, ale podozrenia." Ako vyhlásil dnes Novotný na tlačovej besede v Košiciach, "budeme žiadať od ministra argumentmi podložené vyjadrenie, prečo treba LVN rušiť.“ Doložil, že tak urobia prostredníctvom parlamentu a budú žiadať, aby minister Richard Raši vypracoval podrobnú analytickú správu. Ministra zdravotníctva sa budú pýtať, ako mieni zabezpečiť kvalitnú zdravotnú starostlivosť pre vyše stotisíc obyvateľov okresu Košice-okolie. Presťahovanie Detskej fakultnej nemocnice do vojenskej nemocnice je podľa neho zlým riešením pre detských pacientov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606