magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Hodina vedy - Aj malý „had“ môže spôsobiť veľké problémy
@ Aktuálne -> Zdravie      Oct 13 2008 - 08:57 GMT
Košické ústavy Slovenskej akadémie vied (Ústav experimentálnej fyziky, Parazitologický ústav a Spoločenskovedný ústav) pokračujú v projekte „Hodina vedy“, ktorý vytvorili na popularizáciu vedeckej práce medzi študentmi stredných škôl a širokou verejnosťou. Cieľom projektu je populárnou formou informovať o najnovších pokrokoch vedy dosiahnutých na Slovensku aj za jeho hranicami a sprístupniť tak svet vedy pre verejnosť. Nosným programom projektu sú prednášky, ktoré sa organizujú každý mesiac počas nasledujúcich troch rokov v aule košického TeleDomu. Bližšie informácie o projekte je možné nájsť na stránke www.hodinavedy.sk.

Aktuálna októbrová prednáška „Hodiny vedy“ , s názvom „Aj malý „had“ môže spôsobiť veľké problémy“, bude venovaná téme živočíšnych škodcov rastlín. Vo štvrtok 16.10.2008o 18:30 ju v aule TeleDomu na Timonovej ulici 27 prednesie Ing. Marek Renčo, PhD, z Parazitologického ústavu SAV, Košice.  Predstaví v nej háďatká, živočíchy parazitujúce na rôznych rastlinách, a priblíži poslucháčom ich výskum realizovaný v Košiciach.

Na nasledujúci mesiac (november) je pripravená zaujímavá prednáška o najväčšom experimente sveta, ktorý sa nedávno spustil v švajčiarskom CERN-e. Najväčší urýchľovač častíc sveta „LHC“ (Large Hadron Collider) má ambiciózne ciele. Otázka, či sa podarí naplniť očakávania vedcov, je však stále otvorená. Cieľom prednášky je podať prehľad možných očakávaní, ktoré do tohto projektu vkladá svetová komunita fyzikov a ukázať na previazanosť týchto očakávaní s dnešnou situáciou  v mikrosvete a úrovňou nášho poznania  o ňom.

(Tlačová správa)   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606