magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košičanov billboardy Stop genocíde nešokovali
@ Aktuálne -> Rôzne      Oct 15 2008 - 13:18 GMT
(SITA) – Len niektorí Košičania sa dnes dlhšie pristavili pri kontroverzných billboardoch Stop genocíde, na ktorých sú zobrazené obete koncentračných táborov, týrané deti a fotografie plodu po interrupcii. Iba jedna dievčina ich označila za hrozné. Väčšina prešla nevšímavo okolo náhliac sa na neďalekú autobusovú zastávku. Prenosné billboardy dnes oproti areálu košickej Detskej fakultnej nemocnice, fakultnej nemocnice a pri vysokoškolských internátoch na Triede SNP nainštalovali ľudia zo združenia Európske Centrum pre Bioetickú Reformu (CBR Europe). Jeho predsedníčka na Slovensku Jana Tutková spolu s ďalšími aktivistami tu rozdávali letáčiky a zbierali podpisy pod petíciu proti interrupčnému zákonu a potratom.

„Táto kampaň má presvedčiť predovšetkým mladých ľudí, vysokoškolákov, aby odmietli potrat aj potratový zákon, ktorý tu máme z čias komunizmu. V prvom trimestri človek nemá žiadnu rovnosť pred zákonom, keďže jeho matka sa ho môže bezdôvodne zbaviť,“ povedala Tutková. Podľa jej názoru možno potraty prirovnať ku genocíde.

Reakcie Košičanov boli rôzne – od odmietnutia až po schválenie takejto formy kampane. Iba jediná pani bola ochotná vyjadriť sa priamo na kameru a povedať aj svoje meno. „Potrat je absolútne na voľbe ženy, môže mať milión dôvodov, prečo to dieťatko nechce. Pracujem s takými deťmi, ktoré boli nedonosené, umelo udržané pri živote a vidím, akým spôsobom žijú, ako sa trápia,“ povedala učiteľka Alžbeta Balážová, ktorá pracuje s mentálne a telesne postihnutými deťmi. Podľa jej názoru kampaň nie je šokujúca, ale primeraná, núti človeka zamyslieť sa a uvedomiť si, aký má názor na túto vec.

Ako pre agentúru SITA uviedla Tutková, ide o putovnú výstavu, ktorú počas leta inštalovali na siedmich hudobných festivaloch. Prednedávnom boli v Prešove. „Vo štvrtok sa presunieme na Letnú ulicu pred košickú Technickú univerzitu. Na budúci týždeň pripravujeme výstavu pri žilinskej univerzite a pri Katolíckej univerzite v Ružomberku. Potom sa posunieme ešte ďalej na západné Slovensko. Kampaň bude aj na budúci rok v letnom semestri,“ povedala Tutková.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606