magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na Luníku IX začali búrať požiarom poškodený dom
@ Aktuálne -> Rôzne      Oct 24 2008 - 09:02 GMT
(SITA) - Spoločnosť Deštrukprojekt začala dnes práce súvisiace s búraním dvoch vchodov obytného domu na košickom rómskom sídlisku Luník IX. "Dnes sme začali odstraňovať tesnenia z vertikálnych dilatačných špár medzi búraným objektom a susediacimi blokmi. To isté treba spraviť aj na streche. Okrem toho urobíme prieskumné otvory v murive v každom podlaží, či nie je búraný objekt nejakým spôsobom ukotvený o susedné bloky. Prípravné práce potrvanú niekoľko dní,“ priblížil situáciu konateľ spoločnosti Deštrukprojekt Július Lapdavský.

Doložil, že v druhej polovici budúceho týždňa príde už aj ťažká technika a blok začnú postupne rozoberať špeciálne stroje s hydraulickými drviacimi kliešťami. Firma objekt zo strany od ulice už oplotila, odstránila aj množstvo odpadu za blokom.

"Oproti pôvodnému návrhu sme museli zmeniť technológiu demontáže, čím došlo k menšiemu časovému sklzu. Zvolili sme to najbezpečnejšie riešenie. Demontážne búracie práce potrvajú približne týždeň,“ uviedol Lapdavský. Počas búracích prác v záujme bezpečnosti od rána od ôsmej zhruba do tretej popoludní dočasne premiestnia rodiny zo susedných obývaných bytov do priestorov miestneho úradu, na čom sa už dohodli so starostom.

Lapdavský dnes uviedol, že s pomocou firmy sa na Luníku IX obnovila činnosť poriadkovej služby zloženej z miestnych Rómov – tzv. čiernych šerifov, ktorí strážia objekt. "Zabezpečujú ochranu objektu a spolupráca s nimi je výborná, majú rešpekt. Zatiaľ sa nevyskytol žiaden problém,“ povedal Lapdavský. Počas našej návštevy však miestnych netrápilo, že deti si na trávniku rozložili vatru.

Na asanáciu bloku na Hrebendovej 6 a 8 na Luníku IX, ktorého statika bola narušená po požiari, pri ktorom zahynuli tri deti, mesto vyčlenilo 7,5 milióna korún (248 954 €). Ďalších 870 000 Sk (28 879 €) bude stáť likvidácia provizórnych unimobuniek na tom istom sídlisku, kam presťahovali Rómov nelegálne bývajúcich v domoch na Vodárenskej ulici. Bunky boli umiestnené na betónovom základe s rozvodmi vody a elektriny. Mesto uvažuje, že namiesto nich postaví domčeky nižšieho štandardu. Ich výstavbu chce čiastočne financovať z nenávratnej štátnej dotácie.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606