magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Antonov a SAAB obohatili zbierku leteckého múzea
@ Aktuálne -> Rôzne      Oct 29 2008 - 07:59 GMT
(SITA) - Do Múzea letectva, ktoré je súčasťou Slovenského technického múzea (STM) v Košiciach, do expozície prezidentských lietadiel dnes pribudli dva ďalšie exponáty.

Rakúsko darovalo z podnetu exprezidenta Rudolfa Schustera košickému leteckému múzeu vojenské lietadlo SAAB Draken. Lietadlo slávnostne odovzdal rakúsky veľvyslanec Hulmut Wessely riaditeľovi múzea Eugenovi Labaničovi a exprezidentovi Rudolfovi Schusterovi.

Lietadlo SAAB J- 350 OE DRAKEN má rozpätie krídel 9,4 m, jeho dĺžka je 15,35 m. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je 12 500 kg a maximálna rýchlosť dosahuje 2 125 km/h. Druhé lietadlo Antonov AN-2 podarovala múzeu Ukrajina a dnes ho slávnostne odovzdal honorárny konzul Stanislav Obický. Rozpätie krídla Antonova 18,18 m, dĺžka lietadla je 12,74 m. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je 5 500 kg a lietadlo dosahuje maximálnu rýchlosť do 300 km/h a dolet 900 km.

"Na obe lietadla sme museli dlhšie čakať, ale o to je naša radosť väčšia, že pribudli do zbierky,“ povedal pri tejto príležitosti riaditeľ Labanič. Ako prezradil exprezident Schuster, do zbierky by mali pribudnúť ešte lietadla zo severských krajín, ale aj bývalej Juhoslávie či Veľkej Británie.

"Potešilo by ma, keby nám Briti podarovali Harier, ale je to ešte veľmi moderné lietadlo, takže ho asi tak skoro nedostaneme,“ usmial sa Schuster a doložil, že o spoluprácu pri získaní lietadla požiadal kráľovnú Alžbetu a oslovil aj princa. "Mne nie je ľúto, že ma teraz nepozvali na recepciu s kráľovnou Alžbetou, keď bola na Slovensku, ja som sa ňou už osobne stretol na rozdiel od iných,“ povedal Schuster.

Letecké múzeum v Košiciach vzniklo z osobnej iniciatívy Rudolfa Schustera v čase, keď zastával funkciu prezidenta a získal pre tzv. expozíciu prezidentských lietadiel osemnásť strojov od hláv a predstaviteľov iných štátov vrátane USA, Číny, Ruska.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606