magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Komáre sa stávajú novou hrozbou pre zdravie
@ Aktuálne -> Zdravie      Nov 03 2008 - 07:19 GMT
(SITA) - Komáre sa stávajú novou hrozbou pre zdravie ľudí na Slovensku. Konštatovali to dnes na tlačovej besede v Košiciach riaditeľ Parazitologického ústavu SAV Branislav Peťko, odborníčka na zoonózy Martina Miterpáková a a Násir Jalili z Mikrobiologického ústavu Univerzity Komenského Bratislava.

Informovali, že na Slovensku sa rozširuje výskyt tropických a subtropických druhov komárov prenášajúcich maláriu a komárov rodu Anopheles, ktoré prenášajú dirofilariózu. Ako uviedla Miterpáková, ide o úplne nové ochorenie, ktoré sa u nás dosiaľ nevyskytovalo. Pôvodcom dirofilariózy sú nitkovité červy, ktorých prvé nálezy sú z roku 2005. Larvy nitkovitých červov prenášajú komáre na psy, ale i na človeka, u ktorého sa môže vyskytnúť podkožná, očná a pľúcna forma.

„Zatiaľ sa vyskytli len dva prípady tohto ochorenia, jeden v roku 2007 a druhý v roku 2008. Alarmujúce však je, že pri prvom rozsiahlom výskume sme zistili výskyt týchto parazitov až u 38% percent psov. Následne sme zistili, že až 50 percent psov služobných plemien má tohto parazita,“ uviedla Miterpáková. Doložila, že u zvierat sa ako účinné preventívne opatrenie i ako liečba osvedčilo podávanie antihelmintík. U ľudí ako prevencia slúži používanie repelentných prípravkov proti komárom, eliminácia kalamitného výskytu komárov a redukcia nákazy v populácii psov.

Násir Jalili, ktorý sa na Slovensku zaoberá osemnásť rokov výskumom komárov a maláriou informoval, že už aj na Slovensku sa popri endemických druhoch komárov prenášajúcich maláriu objavili aj nové druhy, ktoré sa pôvodne vyskytovali len v tropických a subtropických krajinách. "Na Slovensku sa komáre prenášajúce maláriu vyskytovali len na južnom Slovensku, no od 60. rokov sa malária nevyskytovala, okrem prípadov zavlečenia z iných, najmä tropických krajín s výskytom malárie. Varujúce však je, že sa v južných oblastiach Slovenska začínajú objavovať komáre, ktoré sa u nás dosiaľ nevyskytovali a sú prenášačmi aj najnebezpečnejšej formy tropickej malárie.

Problematikou chorôb prenášaných zo zvierat na človeka sa bude zaoberať dvojdňová odborná konferencia Prírodné ohniská nákazy, ktorá sa začína v utorok v Košiciach.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606