magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V centre AIDS evidujú 35 pacientov s infekciou HIV
@ Aktuálne -> Zdravie      Dec 01 2008 - 09:10 GMT
(SITA) – V AIDS centre Fakultnej nemocnice L. Pasteura (FNLP) Košice dodnes zaznamenali 35 ľudí infikovaných vírusom HIV. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová, ide o všetkých pacientov, u ktorých bol HIV dosiaľ zistená. Z nich piati zomreli a ďalší piati sú v rozvinutom štádiu AIDS.

"AIDS je skratka pre syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti. Ide o smrteľné ochorenie prenosné z človeka na človeka telesnými tekutinami. Prenášať sa môže pohlavným stykom, krvnou cestou alebo z matky na dieťa počas pôrodu. AIDS je posledné štádium infekcie HIV, ktorú spôsobuje infekcia vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Predpokladá sa, že ide o mutáciu opičieho vírusu, ktorý sa preniesol na človeka,“ hovorí Pavol Jarčuška, vedúci lekár Centra AIDS FNLP. Centrum existuje dvanásť rokov a jeho úlohou je včas vyhľadať pacientov so zistenou HIV infekciou, poskytovať im liečebnú starostlivosť a podieľať sa na osvetovej činnosti a rôznych projektoch súvisiacich s výchovou aktivistov.

"Vo svete žije s vírusom HIV približne 30 až 36 miliónov ľudí a každý rok sa ním infikuje 2,7 až 3 milióny ľudí, najčastejšie pri nechránenom pohlavnom styku. Približne 20 miliónov ľudí doteraz zomrelo. Na Slovensku sa prvý prípad nákazy HIV objavil v roku 1985 a odvtedy sa vírusom infikovalo približne 260 pacientov,“ uviedol Jarčuška.

Vekový priemer pacientov registrovaných v AIDS centre je približne tridsať rokov a prevažujú medzi nimi muži. Medzi deviatimi ženami infikovanými HIV je päť takých, ktoré priviedli na svet dieťa. Všetky pacientky porodili cisárskym rezom, ktorý predstavuje najmenšie riziko infikovania dieťaťa vírusom HIV a žiadne z nich nebolo vírusom nakazené. Najmladší pacient evidovaný v AIDS centre má 21 rokov a najstarší šesťdesiat.

Ako vysvetľuje Jarčuška, vírus HIV napáda jeden z typov bielych krviniek človeka, takzvané T-lymfocyty. Naviaže sa na ich povrch, bunky usmrtí a využije ich genetický materiál pre vlastné rozmnoženie. Potom napáda ďalšie lymfocyty, čím ničí ľudský imunitný systém. Infekcia HIV prechádza niekoľkými štádiami. V priebehu prvých týždňov sa u človeka rozvinie akútne ochorenie podobné infekčnej mononukleóze. Jeho príznakmi sú celková únava, nútenie na vracanie, hnačka, bolesti kĺbov a svalov, teploty, bolesti hrdla, stuhnutie, zväčšenie lymfatických uzlín, prípadne úbytok hmotnosti. Po tomto štádiu, ktoré väčšinou rýchlo odznie, môže byť infikovaný človek aj niekoľko rokov bez zjavných príznakov. Jeho imunitný systém sa však postupne oslabuje a časom sa začnú prejavovať chronické respiračné alebo plesňové ochorenia či atypické nádory. Človek nakoniec podľahne v dôsledku oslabenia imunitného systému buď onkologickému alebo inému ochoreniu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606