magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Do roku 2025 zaznamená 40 okresov úbytok obyvateľstva
@ Aktuálne -> Rôzne      Dec 11 2008 - 10:03 GMT
(SITA) - Do roku 2025 zaznamená v porovnaní s minulým rokom 40 okresov na Slovensku úbytok obyvateľstva. Vyplýva to z prognózy vývoja obyvateľstva v okresoch Slovenska, ktorú vypracovalo Výskumné demografické centrum. Prírastok sa predpokladá v 39 okresoch, pričom zmeny v počte obyvateľov nebudú výrazné, uvádza prognóza.


Medzi okresmi, v ktorých sa zvýši počet obyvateľov, budú najmä okresy zo západného, severného a východného Slovenska. Úbytky sa očakávajú na strednom a južnom Slovensku. Najvyšší prírastok sa predpokladá v okresoch Senec a Košice - okolie. Najvyššie úbytky budú v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto a v Košiciach IV.

Podľa vedúceho Výskumného demografického centra Borisa Vaňa ovplyvňuje vývoj počtu a štruktúru obyvateľstva na regionálnej úrovni výrazným spôsobom rómske obyvateľstvo. "Jeho reprodukčné správanie je výrazne odlišné od správania nerómskeho obyvateľstva. Predovšetkým vyššou pôrodnosťou i úmrtnosťou," uviedol.

Na celkových prírastkoch obyvateľstva sa bude do roku 2025 podieľať najmä migrácia, na severe a východe Slovenska to bude hlavne v dôsledku vyššej plodnosti. Staršie obyvateľstvo bude na západe a juhu a vo veľkých mestách, mladší ľudia budú žiť najmä na severe a východe Slovenska. V roku 2025 bude podľa prognózy najvyšší priemerný vek ľudí v bratislavských okresoch, a to 45 rokov. Vek nižší ako 40 rokov bude v deviatich okresoch.

Najmladšie obyvateľstvo bude v okresoch Námestovo (36,1 rokov) a Kežmarok (36,8 rokov).   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606