magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Východ Slovenska potrebuje urgentnú pomoc
@ Aktuálne -> Politika      Feb 09 2009 - 18:00 GMT
(SITA) - Hospodárska kríza najviac dolieha na východné Slovensko, ktoré súrne potrebuje pomoc, tvrdí predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. „Navrhneme vláde i parlamentu, aby bol prijatý zákon o prednostnom poskytovaní výraznejších ekonomických stimulov pre investorov, ktorí sa rozhodnú prísť na východné Slovensku a vytvárať tu nové pracovné príležitosti. Navrhneme, aby sa okamžite zastavili všetky práce na príprave nezmyselného projektu výstavbu širokorozchodnej trate cez Slovensko až do Viedne a namiesto toho sa tieto peniaze použili na prípravu a realizáciu výstavby rýchlostnej komunikácie R-4,“ povedal Dzurinda na tlačovej besede v Košiciach.

Hoci je kríza, vláda by mala prijať opatrenia a systém pravidiel pre poskytovanie stimulov pre investorov pre východné Slovensko a ďalšie zaostalé regióny a vytvárať atraktívne podnikateľské prostredie a neodkladať to na neskôr. Dzurinda obvinil Ficovu vládu, že zrušila prijaté pravidlá, a tak sa stalo, že zo spoločností, ktoré dostali stimuly, je z východu len spoločnosť T-Systems Košice. „Aj v týchto časoch niektorí investori alokujú svoje podnikateľské aktivity. Okrem toho ak sa situácia zlepší, už by sme boli pripravení a mali konkrétne ponuky, čo by mohlo byť ďalšou konkurenčnou výhodou Slovenska,“ povedal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Doložil, že vláda by mala siahnuť aj po znížení daní a odvodov, čo by pomohlo udržať pracovné miesta.

„Pre zlepšenie situácie treba zmeniť Zákonník práce s cieľom udržať jestvujúce pracovné miesta a spružniť trh práce. Najdôležitejšou zmenou by mala byť úprava tzv. flexikonta (nadčasy sa nepreplácajú hneď), ktoré pozná aj súčasný zákonník, no u nás je limitovaný trojmesačnou lehotou, kým napríklad v Nemecku je tá lehota až dva roky. Treba nechať ľudí pracovať vtedy, keď je robota,“ povedal Mikloš.

Ako uviedol Dzurinda, SDKÚ-DS chce spolu s partnermi zvolať mimoriadne rokovanie parlamentu, na ktorom chce otvoriť celý balík návrhov na prekonanie krízy. „Nemáme problém s tým, ak si vláda osvojí naše návrhy a predloží ich na rokovanie parlamentu, my ich podporíme,“ povedal Dzurinda. Podľa jeho vyjadrenia mimoriadna schôdza NR SR by sa mala konať v priebehu niekoľkých týždňov. Nevylúčil, že by to mohlo byť už v marci.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk