magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V Košickom kraji je bez práce 56 819 ľudí
@ Aktuálne -> Politika      Feb 23 2009 - 16:27 GMT
(SITA) - Miera nezamestnanosti v Košickom kraji podľa informácie internetového portálu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny za mesiac január dosiahla 16,18 percenta, čo v absolútnom vyjadrení predstavuje až 56 819 nezamestnaných. Je to druhá najvyššia miera nezamestnanosti na Slovensku. Najvyššia miera nezamestnanosti v Košickom kraji v percentách je v okrese Rožňava a ku koncu januára tohto roku dosiahla až 24,25 percenta, čo je tretie miesto v rámci okresov celého Slovenska. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa rožňavského úradu práce Miroslava Spišáková, v absolútnom vyjadrení počet nezamestnaných v evidencii úradu dosiahol 7 150, čo znamená nárast oproti decembru o 289 uchádzačov. Percentuálne druhá najvyššia nezamestnanosť v kraji je v okrese Trebišov, kde dosiahla 23,96 percenta a v rámci Slovenska okresu patrí štvrté miesto. Ako informovala riaditeľka úradu Jana Mondíková, evidujú 10 763 uchádzačov o zamestnanie, z toho 5 343 žien.

Prítok nezamestnaných do evidencie bol v januári 1 035 uchádzačov. Mondíková doložila, že nárast bol spôsobený nielen zvýšením počtu evidovaných uchádzačov o zamestnanie, ale aj poklesom ekonomicky aktívneho obyvateľstva v okrese Trebišov.

Podľa informácie hovorkyne Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Michalovciach Adriany Krepelkovej ku koncu januára miera nezamestnanosti dosiahla 19,89 percenta a evidovali 11 572 uchádzačov o zamestnanie. V januári do evidencie pribudlo 495 osôb. V pôsobnosti ÚPSVaR Spišská Nová Ves miera nezamestnanosti ku koncu januára bola 13,74 percenta, čo v absolútnom vyjadrení predstavuje 9 383 uchádzačov o prácu. Ako informovala Monika Rusnačková za január sa do evidencie nezamestnaných prihlásilo 1 260 osôb. V pôsobnosti ÚPSVaR Košice dosiahla miera nezamestnanosti 10,06 percenta, kým k decembru 2008 bola 9,83 percenta. Za januára celkový počet nezamestnaných dosiahol 17 951 a za mesiac januára pribudlo do evidencie 920 uchádzačov o zamestnanie.

Hromadné prepúšťanie ohlásila v januári len michalovská firma Yazaki a avizovala prepustenie okolo 160 zamestnancov. Možno až toľko ľudí spoločnosť neprepustí, lebo vo februári zaviedla skrátený pracovný týždeň. V Košiciach ešte v decembri ohlásilo hromadné prepúšťanie šesť firiem a ohrozených je okolo 657 pracovných miest.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk