magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KSK dostal len tri žiadosti o štipendiá na zahraničné štúdium
@ Aktuálne -> Školstvo      Feb 23 2009 - 16:25 GMT
(SITA) – Košický samosprávny kraj (KSK) dostal len tri žiadosti o štipendiá na zahraničné štúdium, ktoré mohli stredoškoláci podávať do 18. februára. „O možnosť študovať na zahraničnej škole prejavili doteraz záujem len traja študenti. V minulom roku, keď vláda ponúkla stredoškolákom jednoročné štúdium jazykov v zahraničí po prvýkrát, sa z Košického kraja uchádzalo 77 záujemcov. Najviac, až 50 študentov, chcelo študovať anglický jazyk, pre KSK bolo pridelených šesť miest,“ informovala dnes agentúru SITA hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková. Dodala, že podľa odboru školstva KSK je menší záujem pre ekonomickú krízu, ktorá núti aj slovenské rodiny zvažovať vyššie výdavky, ale aj pre zhoršenú situáciu v Írsku, ktoré ponúkalo najviac miest pre štúdium angličtiny. Dobrú reklamu neurobili tejto forme štúdia ani vlaňajšie zlé skúsenosti s niektorými destináciami, kde sa študenti sťažovali na zlé podmienky.

Bobríková uviedla, že na školách Košického kraja sú v tomto týždni jarné prázdniny, ďalší záujem budú môcť riaditelia škôl preveriť až po ich skončení. Odbor školstva bude konzultovať s úradom vlády i ministerstvom školstva možnosť posunúť termín prihlášok.

Štipendijné miesta na školský rok 2009/2010 sú určené pre štúdium v anglickom, nemeckom, ruskom, francúzskom, španielskom a talianskom jazyku. Pre KSK boli pridelené takéto počty miest: anglický jazyk (Írska republika) 15, nemecký jazyk (Nemecko, Rakúsko) 8, španielsky jazyk (Španielske kráľovstvo) 3, taliansky jazyk (Talianska republika) 1, ruský jazyk (Ruská federácia) 1, francúzsky jazyk (Francúzska republika) 6 miest.

Košický samosprávny kraj zverejnil výzvu slovenskej vlády, ktorá ponúkla možnosť ročného zahraničného štúdia pre žiakov stredných škôl. Podmienkou je, že žiak musí byť poberateľom sociálneho štipendia podľa ustanovení zákona 245/2008 o výchove a vzdelávaní. Sociálne štipendium zahàňa náklady spojené so štúdiom – ubytovanie, stravovanie, nákup kníh a učebných pomôcok, raz ročne cestovné z bydliska na Slovensku do miesta školy v zahraničí, poistné a vreckové.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk