magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Očná klinika FNLP sa zapojila do boja proti zelenému zákalu
@ Aktuálne -> Zdravie      Mar 11 2009 - 12:51 GMT
SITA) – Očná klinika Fakultnej nemocnice L. Pasteura (FNLP) Košice sa pripojila k Svetovému dňu glaukómu, ktorý pripadá na štvrtok 12. marca. Je zameraný na boj proti glaukómu - zelenému zákalu, ktorý patrí medzi vážne a zrak ohrozujúce ochorenia. Ide o druhú najčastejšiu príčinou slepoty na svete. Ako dnes agentúru SITA informovala hovorkyňa FNLP Jaroslava Oravcová, v súvislosti so Svetovým dňom glaukómu očná klinika včera a dnes robí bezplatné merania vnútroočného tlaku pre širokú verejnosť. "Pri zistení vyšších hodnôt vnútroočného tlaku, ktorý je rizikovým faktorom pre vznik glaukómu, boli pacienti odporučení na kompletné očné vyšetrenie. Cieľom tejto akcie bolo, popri prevencii, zvýšiť povedomie a informovanosť ľudí o zelenom zákale, pretože predstavuje chronické ochorenie, ktoré si vyžaduje celoživotnú liečbu a starostlivosť oftalmológa,“ uviedla Oravcová.

Zástupkyňa prednostu Očnej kliniky FNLP Monika Moravská povedala, že glaukóm je hlavnou príčinou slepoty v európskych krajinách a severnej Amerike a treťou hlavnou príčinou slepoty v rozvojových krajinách. Odhaduje sa, že len polovica zo 105 miliónov glaukomatikov na svete je správne diagnostikovaná a liečená. Pritom iba skorým odhalením ochorenia sa môže predísť nenávratnej strate videnia.

Glaukóm môže ohrozovať všetky vekové kategórie. Medzi rizikové faktory patria zvýšený vnútroočný tlak, vek nad 40 rokov, krátkozrakosť a ďalekozrakosť, výskyt zeleného zákalu u rodinných príslušníkov, migréna, fajčenie a cievne ochorenia.

"Jedinou stratégiou ako predísť následkom, ktoré zelený zákal spôsobuje, je včasná prevencia, odhalenie ochorenia a jeho včasná liečba,“ hovorí Moravská, podľa ktorej je u pacientov s podozrením na glaukóm nutné okrem sledovania vnútroočného tlaku vyšetriť aj zrakový nerv.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606