magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Návrat skupiny Collegium Musicum po dvanástich rokoch na koncertné pódia !!!
@ Kultúra -> Koncerty      Mar 26 2009 - 10:37 GMT

„Collegium – to bola vec. Neskrotná, slobodná a nekonečne charizmatická. Marián Varga za organom bol Paganini našej generácie, jediný tuzemský rockový idol. Tajuplný, divoký, opradený fámami. Vzrušujúci. Bol to človek, ktorý akoby prišiel do nášho malého štátu za železnou oponou z krajiny, kde sa rock môže hrať slobodne, kde sa hviezdy môžu správať, ako chcú, a kde úvodníky hudobných časopisov nemusia byť o festivaloch politických odrhovačiek. Varga bol živou revoltou proti tesilovému a dederónovému socializmu, s jeho hudbou sme dýchali priestor.“

To napísal publicista Marian Jaslovský v predslove svojej knihy Collegium Musicum. V istom smere nebolo na Slovensku významnejšej slovenskej rockovej skupiny, ako je Collegium Musicum. Nekompromisnú kvalitu spájala s obdivom davov (na takéto čosi už desaťročia nie sme zvyknutí) a ako pravdepodobne jediná kapela na Slovensku bola schopná aj kariéry na Západe, čo je, samozrejme hypotetické, pretože železná opona bola nepriestrelná.

Skupina prestala de facto existovať na jeseň 1979 a odvtedy sa na scéne zjavuje len vo forme sporadických come backov. Ten posledný a najväčší sa uskutočnil v roku 1997. Štyri veľké koncerty v slovenských mestách priniesli aj živý album. Odvtedy sa Varga venuje iba sólovým projektom.

Pre tých, ktorým bolo smutno za elektrizujúcimi koncertmi Collegia, máme dobrú správu: v dňoch 30. 3. – 19. 4. sa bude konať comebackové turné skupiny v takmer klasickej zostave (Marián Varga – organ, klávesy, Fedor Frešo – basgitara, František Griglák – gitara. Jedine zakladajúceho člena, bubeníka Dušana Hájeka, ktorý už sa roky hudbe vôbec nevenuje, nahradil brilantný hráč Martin Valihora, pôsobiaci rovnakým dielom na newyorskej hudobnej scéne aj doma.

Marián Varga je známy, že nerád ťaží zo svojej niekdajšej kariéry a radšej skúša nevyjazdené cesty. Preto je návrat Collegia Musica dvojnásobne milou a vzácnou udalosťou.


Plán turné:
30. 3. Košice, Dom Umenia
1. 4. Prešov, PKO Čierny Orol
2.4. Banská Bystrica, Dom kultúry
15.4. Žilina
16. 4. Bratislava, PKO
19.4. – Nitra, Divadlo Andreja Bagara

Vstupenky si môžete zakúpiť v miestach koncertu alebo v sieti Ticketportal   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk