magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

v košickej FotoGalérii NOVA francúzska umelkyňa Marta Jonville.
@ Kultúra -> Výstavy      Apr 08 2009 - 15:02 GMT

Zostaviť komentár...upraviť je názov výstavy veľkoformátových fotografií, s ktorou sa v košickej FotoGalérii NOVA predstaví francúzska umelkyňa Marta Jonville. Jej slávnostná vernisáž sa uskutoční za osobnej účasti autorky v utorok 7.apríla o 17,00 hod. Expozícia je súčasťou 10.ročníka Dní francúzskej kultúry v Košiciach a potrvá do 27.4.2009.


Niečo o autorke

Marta Jonville ukončila Vysokú školu dekoratívneho umenia v Limoges. Veľmi rýchlo sa jej pozornosť upriamila na performance, používa však aj iné výrazové prostriedky, ako video, fotografiu a maľbu.

Už pätnásť rokov spolupracuje s mnohými umelcami a umeleckými skupinami. Obkolesuje sa fotografmi, filmármi, ktorí svojou obrazovou tvorbou zachytávajú svedectvo doby.

Svojimi peformanciami pretvára už existujúce fotografie, podľa nich znovu zrežíruje, zahrá akcie a momenty a opäť ich zachytí na fotografii. Každá fotografia je výsledkom dlhého procesu: necháva ich dozrieť. Medzi myšlienkou, performanciou a fotografiou môže ubehnúť aj niekoľko rokov.

Marta má rada pomalosť. Je to spôsob ako odolávať prehnanej aktivite a prílišnej produktivite našej doby. Rada sleduje, ako čas plynie a veci sa tvoria svojim rytmom.

Na svojej prvej košickej výstave predkladá verejnosti výber zo svojej najnovšej tvorby - fotografie z performacií, realizovaných za posledné tri roky.

Marta Jonville pôsobí v Košiciach od októbra 2008. Jej tvorivý pobyt podporili: Mesto Bordeaux, Culture France, Región Akvitánsko, Generálna rada Departmentu Gironde.

Viac na www.myspace.com/martalala   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk