magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Stovky košických rybárov sa vybrali na lov pstruhov
@ Aktuálne -> Rôzne      Apr 16 2009 - 04:55 GMT

(SITA) - Stovky rybárov z košickej mestskej organizácie, ktorá združuje okolo 5 400 rybárov a je najväčšia na Slovensku, našlo dnešné vychádzajúce slnko na brehoch ružínskej vyrovnávacej nádrže, pri Hornáde, na Bukoveckej nádrži, či riečke Olšava, čo sú pstruhové revíry. Začala sa pstruhová sezóna a tak sa vybrali uloviť svoje prvé tohtoročné pstruhy.

„Pre rybárov je to taký nepísaný rybársky sviatok a oficiálne otvorenie rybárskej sezóny. Rybári na tento deň čakali niekoľko mesiacov, lebo na pstruhových vodách sa nemôže loviť od 1. októbra. Uloviť môžu maximálne štyri pstruhy, pričom musia mať viac ako 25 cm. Slovenský rybársky zväz združuje približne 110 000 členov. Ročne do násad a zarybňovania revírov investujeme okolo 2,655 milióna eur, čím revitalizujeme a oživujeme naše vody, v ktorých sa ryby len veľmi málo neresia. Prostriedky na zarybňovanie máme z príspevkov našich členov z vydaných povolení, okrem toho máme aj vlastné odchovne a spoločnosť Slovryb, ktorá sa venuje produkcii rýb,“ uviedol pre agentúru SITA prezident Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ) Rudolf Harvánek.

Ráno sa darilo 21-ročnému rybárovi Lacovi z Košíc. Prvého uloveného pstruha, aj keď mal dobrú mieru, po vybratí háčika pustil späť do vody. „Je to taký rybársky zvyk, že pri otvorení sezóny sa prvá ryba púšťa,“ povedal Laco. Zrejme sa mu to oplatilo, lebo kým ostatní čakali na poriadny záber, Laco v priebehu hodiny ulovil tri pstruhy a jedného ostrieža. „Rybárčeniu sa venujem štvrtý rok, je to pre mňa relax a na strane druhej je to aj adrenalín, keď vám ryba zaberie a snažíte sa ju vytiahnuť z vody a ona urputne bojuje,“ doložil Laco a pochválil sa, že jeho zatiaľ najväčší ulovený pstruh meral 46 centimetrov, no ulovil aj 70-centimetrového amura.

Ako agentúru SITA informoval hlavný hospodár košickej mestskej organizácie SRZ Rudolf Halmi, košickí rybári zarybnili svoje revíry násadami v celkovej hodnote 137 409 eur, čo je v doterajšej histórii najvyššia suma, ktorú investovali do zarybnenia. „Som veľmi rád, že sa nám podarilo v uplynulom roku zabezpečiť prvýkrát za môjho pôsobenia násadu mieňa, ktorú sme vysadili do kaprového úseku Hornádu. Potešila aj násada úhorieho monté, ktoré sme vysadili do našich revírov po dlhých desiatich rokoch,“ uviedol Halmi.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606