magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Tučniak sa podľa veterinárov zrejme otrávil ropuchou
@ Aktuálne -> Rôzne      Apr 24 2009 - 04:41 GMT

SITA) – Tučniak sa pravdepodobne otrávil ropuchou veľkou. Vyplýva to zo záverov patologického vyšetrenia piateho uhynutého tučniaka z košickej zoologickej záhrady, ktoré vykonala štátna veterinárna a potravinová správa. Závery vyšetrenia agentúre SITA poskytla hovorkyňa košického magistrátu Lucia Mihoková.

Veterinári zistili u tučniaka zápal priedušnice s ložiskovým krvácaním, zvýšené krvácanie sleziny, zápal čriev spojený so zvýšeným vylučovaním hlienu, povlak na stene žalúdka spôsobený zvýšeným množstvom žlče a krvácanie na pečeni.

„Po konzultáciách s pracovníkom z pražskej ZOO je veľký predpoklad, že náhly úhyn tučniaka súvisí s tým, že skonzumoval časť ropuchy veľkej. Zrejme sa s nimi tučniaky hrali, naháňali ich a je možné, že úhyn súvisí s jedom, ktorý tieto obojživelníky pri kontakte v sebaobrane vypúšťajú,“ uviedla v tlačovej správe Mihoková.

Doložila, že po úhyne tučniaka prijala košická ZOO prísnejšie opatrenia na zamedzenie vstupu obojživelníkov do vnútorných aj vonkajších priestorov chovného zariadenia, ktoré oplotili hustejším pletivom. V súčasnosti preventívne liečia ostatných tučniakov podľa odporúčania koordinátora a veterinárneho lekára z pražskej ZOO. Ich stav monitoruje košická ZOO priebežne počas celého dňa.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606