magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KHJ otvorí premiéra slávnostnej predohry Ad Libitum
@ Kultúra -> Koncerty      Apr 28 2009 - 12:51 GMT

(SITA) – Už 54. ročník medzinárodného festivalu Košická hudobná jar (KHJ), ktorý patrí k najstarším hudobným festivalom tohto druhu na Slovensku, sa začne vo štvrtok. Ako agentúru SITA informovala dramaturgička Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) Mária Kornuciková Košickú hudobnú jar otvorí premiéra košického skladateľa Norberta Bodnára. Zaznie jeho Slávnostná predohra pre symfonický orchester - Ad Libitum. „Tvorba tohto mladého, talentovaného umelca sú obrazy, meditatívne objekty, umožňujúce vnímajúcemu prekročiť hranice tohto sveta a vidieť jeho iné podoby,“ uviedla Kornucíková.

Otvárací koncert reflektuje 200. výročie úmrtia Josepha Haydna a 200. výročie narodenia Felixa Mendelssohna Bartholdyho (Symfónia č. 3 a mol). „Haydnovo výročie si pripomenieme uvedením jeho Violončelového koncertu C dur v interpretácie Michaely Fukačovej, ktorá patrí v hre na violončelo k medzinárodnej elite. Študovala u Mstislava Rostropoviča, žala úspechy na prestížnych medzinárodných súťažiach - Moskva, New York, Praha,“ hovorí Kornucikvá. Dirigentom koncertu bude Leoš Svárovský - v súčasnosti jeden z najúspešnejších českých dirigentov, ktorý pravidelne spolupracuje s poprednými európskymi orchestrami.

K lahôdkam Košickej hudobnej jari bude 7. mája určite patriť symfonický koncert Od klezmeru k Piazzollovi pod taktovkou dirigenta a skladateľa Petra Breinera. Sólistom koncertu je famózny klarinetista Giora Feidman. Na koncerte v premiére zaznie Breinerova úprava Musorgského Obrázkov z výstavy.

ŠFK pod taktovkou estónskeho dirigenta Tõnu Kaljusteho uvedie 14. mája koncert Arvo Pärt. V spolupráci s Poľským inštitútom pripravila filharmónia z Rzeszova koncert Opera Gala, v ktorom sa predstavia operní sólisti z Francúzska a zbor Rzeszovskej univerzity.

Súčasťou KHJ sú tri komorné koncerty, na ktorých sa predstavia 5. mája v Seminárnom kostole český ansámbel Collegium 1704, 12. mája na nádvorí Verejnej knižnice komorný orchester ŠFK a 19. mája v Dome umenia Kvarteto Martinù.

KHJ vyvrcholí 28. mája záverečným koncertom, na ktorom ŠFK uvedie Verdiho Requiem pod taktovkou Zbyňka Mullera. Sólistami koncertu sú Adriana Kohútová – soprán, Jolana Fogašová – mezzosoprán, Tomáš Černý – tenor, Zdeněk Plech - bas a Maďarský filharmonický zbor.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk