magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Krízový štáb ObÚ pozorne sleduje vývoj výskytu chrípky A
@ Aktuálne -> Zdravie      May 06 2009 - 07:51 GMT

(SITA) – Prednosta Obvodného úradu Košice Milan Géci, ktorý v prípade mimoriadnych situácií plní úlohy predsedu krízového štábu kraja, dnes rokoval s krajskými odborníkmi humánnej a veterinárnej medicíny o opatreniach pri piatom stupni pandemickej fázy v prípade výskytu chrípky A (H1N1). Cieľom stretnutia bolo zosúladenie postupov a vzájomná informovanosť o opatreniach prijatých v rámci špecializovaných krajských orgánov v súvislosti s novým chrípkovým vírusom novel flu virus. Podľa vyjadrení krajských odborníkov je situácia v Košickom kraji priaznivá.

Krajský lekár Jozef Sabo uviedol, že v kraji sa zatiaľ nevyskytol ani jeden pacient s charakteristickými príznakmi. Všetci lekári v súčasnosti majú k dispozícii distribuovanú informáciu o ochorení a o tom, ako postupovať v prípade vzniku podozrenia jeho výskytu.

Riaditeľ košickej krajskej veterinárnej a potravinovej správy Peter Juriš predložil opatrenia, ktoré prijala Štátna veterinárna a potravinová správa SR a informoval o spôsobe ich aplikácie v kraji. Aj napriek tomu, že ohrozenie pandémiou nie je také vážne, ako v prípade vtáčej chrípky (H5N1), intenzívne zisťujú prítomnosť vírusu v chovoch ošípaných, ktorých evidujú v kraji 44-tisíc kusov a monitorujú chovy. Výskyt vírusu v chovoch doteraz zaznamenaný nebol.

Ako uviedol riaditeľ košického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Ladislav Kugla, v kraji je k dispozícii 24-hodinová pohotovosť, laboratóriá sú pripravené na rýchlu metódu vyšetrenia podozrivého biologického materiálu. S posilnenou starostlivosťou sledujú vývoj respiračných ochorení a zisťujú tzv. cestovateľskú anamnézu. Situácia v košickom kraji je zatiaľ priaznivá. V súčasnosti všetky nemocnice aktualizujú svoje pandemické plány a počty infekčných lôžok, ktoré môžu byť k dispozícii.

„Stretnutie odborníkov na pôde úradu, ktorý je koordinátorom krízového riadenia v kraji, považujem za veľmi dôležité. Aj keď situácia v našom kraji je teraz priaznivá, ohrozenie jeho obyvateľov vírusom nie je možné nikdy podceniť. Je lepšie byť vždy o krôčik vpredu pred každou krízovou situáciou,“ uviedol Géci a vyzval všetkých k ďalšej vzájomnej operatívnej informovanosti. Doložil, že odborný útvar civilnej ochrany a krízového riadenia obvodného úradu v plnom rozsahu aktivizoval svoje plány na pandémiu chrípky a je v neustálom operatívnom kontakte s ústrednými orgánmi krízového riadenia.

Géci sa už minulý týždeň na mimoriadnom zasadaní grémia úradu rozšírenom o príslušných riadiacich zamestnancov civilnej ochrany a krízového riadenia zaoberal situáciou súvisiacou s vyhlásením piateho stupňa varovania pred pandémiou chrípky A (H1N1) Svetovou zdravotníckou organizáciou a vydal potrebné pokyny.

Občania v Košickom kraji pre oznámenie akejkoľvek informácie o podozrení na ochorenie môžu využívať linku 112. Obvodný úrad Košice zverejňuje aktuálne informácie a kontakty pre občanov na svojej internetovej stránke www.vs.sk/ouke.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606