magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košickí lekári zachránili život tehotnej matke i jej dieťatku
@ Aktuálne -> Zdravie      May 07 2009 - 04:55 GMT
(SITA) - Mimoriadny úspech dosiahli špecialisti košického Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v spolupráci s gynekológmi a neonatologickým oddelením Detskej fakultnej nemocnice, keď zachránili život 31-ročnej žene v ôsmom mesiaci tehotenstva aj jej bábätku, ktoré prišlo na svet cisárskym rezom. O unikátnej spolupráci viacerých špecialistov dnes na tlačovej besede informovali generálny riaditeľ košického VÚSCH František Sabol a prednosta kliniky neonatológie Detskej fakultnej nemocnice Peter Krcho.

„Žena je po dvoch náročných kardiochirurgických operáciách stále hospitalizovaná na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny ústavu, no nie je už na ventilačnom prístroji, dýcha spontánne, takisto laboratórne parametre ukazujú posun k lepšiemu. Stále je však potrebná mechanická podpora srdca,“ uviedol Sabol. Dieťatko - chlapček Viktor, má v súčasnosti 1600 gramov. Je v stabilizovanom stave a odpojený od všetkých podporných mechanizmov, dostáva už iba infúzie. Dnes by ho vďaka prenosnému inkubátoru mali po prvýkrát ukázať matke.

Ako dnes informovali lekári, pôrod a náročná kardiochirurgická operácia 31-ročnej ženy prebehla minulý týždeň vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb. Žena v ôsmom mesiaci tehotenstva utrpela rozsiahly infarkt myokardu ako následok poruchy aorty a časti jej oblúka s poškodením aortálnej chlopne a vyhľadala pomoc v popradskej nemocnici, odkiaľ ju previezli vrtuľníkom do VÚSCH. Vzhľadom na vážne poškodenie chlopne, disekciu aorty a rozsiahly infarkt myokardu bol potrebný okamžitý operačný zákrok na záchranu matky, ktorému predchádzal pôrod cisárskym rezom. Uskutočnili ho pôrodníci FN L. Pasteura Košice priamo na operačnej sále ústavu. Pôrod cisárskym rezom prebehol bez komplikácií a pacientka je z gynekologického hľadiska stabilizovaná. Dieťa bolo ihneď dané do starostlivosti lekárov z Kliniky neonatológie DFN Košice. O chlapčeka, ktorý pri narodení vážil 1580 gramov, sa starajú pracovníci Kliniky neonatológie Detskej fakultnej nemocnice Košice.

„Po pôrode nasledoval komplikovaný niekoľkohodinový zákrok kardiochirurgov ústavu. Pri zástave obehu bola žene nahradená srdcová chlopňa, vzostupná aorta aj časť oblúka aorty a vykonali sa tri bypassy,“ povedal Sabol. Pokiaľ by lekári okamžite nezasiahli, kombinácia ťažkého poškodenia srdca a tehotenstva by mala pre matku s dieťaťom fatálne následky. Zdravotný stav matky je v dôsledku ťažkého poškodenia srdca vážny, ale podarilo sa úspešne preklenúť obdobie zlyhania vitálne dôležitých orgánov.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606