magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V rámci projektu Comenius navštívili mesto školské delegácie
@ Aktuálne -> Školstvo      May 07 2009 - 16:28 GMT
(SITA) – Delegácie základných škôl zo Španielska, Nórska, Nemecka a Slovinska v rámci európskeho projektu školských partnerstiev Comenius zavítali do Košíc. Ako dnes agentúru SITA informoval vedúci komunikačného referátu košického magistrátu Jaroslav Vrábeľ, reprezentanti zahraničných škôl sa stretli s predstaviteľmi mesta a absolvujú v týchto dňoch na Slovensku so svojimi košickými partnermi záverečné stretnutia celého niekoľkoročného spoločného projektu. „Dnes v rámci partnerstva Moje mesto v mojej krajine prijali zástupcovia oddelenia školstva delegácie ZŠ zo slovinskej ¼ubľany, španielskeho Asturias, košickým hostiteľom bola ZŠ ¼. Fullu na Maurerovej 21,“ informoval Vrábeľ.

Základnou myšlienkou tohto projektu, prebiehajúceho od roku 2007, je vytvorenie priateľstva detí a dospelých, spolupráca žiakov a učiteľov a spoznávanie obyvateľov a kultúr krajín Európskej únie. Cieľom je prezentácia mesta, regiónu a krajiny, zdokonalenie v anglickom jazyku, práca s informačnými a komunikačnými technológiami, verbálne i výtvarné vyjadrovanie žiakov a komunikácia účastníkov.

Okrem vydania bulletinu a vytvorenia internetovej stránky (www.my-country.org) je vyvrcholením partnerskej spolupráce medzinárodná výstava žiackych výtvarných prác a fotografií. Tá sa začala dnešnou dopoludňajšou vernisážou vo Východoslovenskom múzeu na Hviezdoslavovej ulici č. 3. Výstava pre verejnosť tam potrvá do 17. mája.
V stredu navštívili košickú radnicu zástupcovia základných škôl zo španielskej Valencie, nemeckého Darmstadtu, nórskeho Egersundu a domácej, hostiteľskej ZŠ Nám. L. Novomeského 2. Tieto štyri školy spolupracujú od roku 2006 na projekte s názvom Poznaj ma, poznám ťa cez európsku kultúru stravovania a zvykov.
Vedúca oddelenia školstva ocenila európsky projekt školských partnerstiev Comenius a uviedla, že je vynikajúcou príležitosťou na výmenu skúseností a vzájomné spoznávanie sa, inak by pre žiakov z iných štátov bolo Slovensko možno naďalej len jednou z mnohých krajín na mape. Projekt Comenius je otvorený pre každú školu, no len tie aktívne vedia takúto možnosť využiť.

Cieľom tohto projektu je budovať európsku identitu, partnerstvo, získať poznatky o podobnostiach a odlišnostiach v európskych krajinách aj prostredníctvom národných tradícií, jedál a zvykov. Ïalšími zámermi partnerstva sú rozvoj medzinárodného priateľstva medzi žiakmi, spolupráce medzi učiteľmi a školami písaním mailov, listov, návštevami a taktiež zdokonalenie sa v cudzom jazyku vďaka internetu, videu, CD a webovej stránke. Na nedávnom stretnutí v Nemecku sa partneri dohodli na podobe finálnych produktov projektu, ktorými sú kalendár jedál, kniha receptov a internetová stránka projektu (http://www.neac.eat-online.net/knowingme).

Zástupcovia zahraničných partnerov sa vyjadrili, že v Košiciach sa cítia príjemne, páči sa im centrum mesta, ale aj naša príroda a hrady.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk