magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V rámci projektu Comenius navštívili mesto školské delegácie
@ Aktuálne -> Školstvo      May 07 2009 - 10:28 GMT
(SITA) – Delegácie základných škôl zo Španielska, Nórska, Nemecka a Slovinska v rámci európskeho projektu školských partnerstiev Comenius zavítali do Košíc. Ako dnes agentúru SITA informoval vedúci komunikačného referátu košického magistrátu Jaroslav Vrábeľ, reprezentanti zahraničných škôl sa stretli s predstaviteľmi mesta a absolvujú v týchto dňoch na Slovensku so svojimi košickými partnermi záverečné stretnutia celého niekoľkoročného spoločného projektu. „Dnes v rámci partnerstva Moje mesto v mojej krajine prijali zástupcovia oddelenia školstva delegácie ZŠ zo slovinskej Ľubľany, španielskeho Asturias, košickým hostiteľom bola ZŠ Ľ. Fullu na Maurerovej 21,“ informoval Vrábeľ.

Základnou myšlienkou tohto projektu, prebiehajúceho od roku 2007, je vytvorenie priateľstva detí a dospelých, spolupráca žiakov a učiteľov a spoznávanie obyvateľov a kultúr krajín Európskej únie. Cieľom je prezentácia mesta, regiónu a krajiny, zdokonalenie v anglickom jazyku, práca s informačnými a komunikačnými technológiami, verbálne i výtvarné vyjadrovanie žiakov a komunikácia účastníkov.

Okrem vydania bulletinu a vytvorenia internetovej stránky (www.my-country.org) je vyvrcholením partnerskej spolupráce medzinárodná výstava žiackych výtvarných prác a fotografií. Tá sa začala dnešnou dopoludňajšou vernisážou vo Východoslovenskom múzeu na Hviezdoslavovej ulici č. 3. Výstava pre verejnosť tam potrvá do 17. mája.
V stredu navštívili košickú radnicu zástupcovia základných škôl zo španielskej Valencie, nemeckého Darmstadtu, nórskeho Egersundu a domácej, hostiteľskej ZŠ Nám. L. Novomeského 2. Tieto štyri školy spolupracujú od roku 2006 na projekte s názvom Poznaj ma, poznám ťa cez európsku kultúru stravovania a zvykov.
Vedúca oddelenia školstva ocenila európsky projekt školských partnerstiev Comenius a uviedla, že je vynikajúcou príležitosťou na výmenu skúseností a vzájomné spoznávanie sa, inak by pre žiakov z iných štátov bolo Slovensko možno naďalej len jednou z mnohých krajín na mape. Projekt Comenius je otvorený pre každú školu, no len tie aktívne vedia takúto možnosť využiť.

Cieľom tohto projektu je budovať európsku identitu, partnerstvo, získať poznatky o podobnostiach a odlišnostiach v európskych krajinách aj prostredníctvom národných tradícií, jedál a zvykov. Ďalšími zámermi partnerstva sú rozvoj medzinárodného priateľstva medzi žiakmi, spolupráce medzi učiteľmi a školami písaním mailov, listov, návštevami a taktiež zdokonalenie sa v cudzom jazyku vďaka internetu, videu, CD a webovej stránke. Na nedávnom stretnutí v Nemecku sa partneri dohodli na podobe finálnych produktov projektu, ktorými sú kalendár jedál, kniha receptov a internetová stránka projektu (http://www.neac.eat-online.net/knowingme).

Zástupcovia zahraničných partnerov sa vyjadrili, že v Košiciach sa cítia príjemne, páči sa im centrum mesta, ale aj naša príroda a hrady.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606