magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

INAUGURÁCIA: Prezident začne v pondelok druhé funkčné obdobie. Na inaugurácii prezidenta sa zúčastní približne 500 hostí, ale žiadni prezidenti iných štátov
@ Aktuálne -> Politika      Jun 11 2009 - 09:39 GMT

BRATISLAVA 11. júna (SITA) - Prezident SR Ivan Gašparovič uzavrie v pondelok svoje prvé funkčné obdobie a zároveň začne slávnostnou inauguráciou ďalších päť rokov v úrade hlavy štátu. Po výhre v aprílovom druhom kole voľby prezidenta SR sa stane prvým prezidentom v novodobej histórii Slovenska, ktorý tento najvyšší štátnický post bude zastávať dvakrát po sebe, teda spolu 10 rokov.

Slávnostná inaugurácia je naplánovaná na pondelkové poludnie. Uskutoční sa v rámci slávnostnej schôdze Národnej rady (NR) SR v historickej budove Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Prezident počas nej zloží inauguračný sľub do rúk predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej a prednesie svoj inauguračný prejav.

Na inaugurácii prezidenta sa zúčastní približne 500 hostí - poslanci NR SR, vláda, štátni tajomníci, vedúci predstavitelia ústredných orgánov štátnej správy a diplomatický zbor akreditovaný v SR. Pozvaní sú exprezidenti SR Michal Kováč s manželkou a Rudolf Schuster. Predseda parlamentu Pavol Paška pozval na inauguráciu všetkých kandidátov, ktorí sa uchádzali o priazeň voličov v marcových a aprílových voľbách prezidenta, potvrdil neoficiálne agentúre SITA hovorca prezidenta SR Marek Trubač. Tiež to budú hostia prezidenta - príbuzní, spolupracovníci, napríklad i členovia volebného petičného výboru, občianskej iniciatívy Náš prezident a jeho ďalší priaznivci, informoval Trubač. "Na inauguráciu okrem diplomatov nepozývame žiadnych zahraničných prezidentov a štátnikov," uviedol. Rovnako to bolo aj v prípade nástupu I. Gašparoviča do prvého funkčného obdobia 15. júna 2004. Gašparovičov predchodca Rudolf Schuster mal na svojej inaugurácii ako hostí hlavy všetkých piatich susedných štátov. Hostí na inauguráciu počas slávnostnej schôdze NR SR pozýval predseda parlamentu Pavol Paška, Kancelária prezidenta SR pozývala na nasledujúcu bohoslužbu Te Deum v Dóme sv. Martina a večernú recepciu v historickom sídle NR SR, doplnil Trubač.

Po slávnostnej schôdzi parlamentu sa hostia tradične peši prejdú na bohoslužbu Te Deum do Dómu sv. Martina, ktorá sa začne o 13:15. Po omši sa koná o 14:15 slávnostný obed v Miestodržiteľskom paláci. Zúčastnia sa na ňom traja najvyšší ústavní činitelia - prezident, predseda vlády a predseda parlamentu s manželkami, bývalí prezidenti a bývalá prvá dáma Emília Kováčová, predsedníčka ÚS SR s manželom a duchovní celebrujúci pobožnosť Te Deum. Neskôr popoludní sa program prezidenta Ivana Gašparoviča a jeho manželky Silvie presunie do oficiálneho sídla hlavy štátu - Prezidentského paláca na Hodžovom námestí v Bratislave. Po prehliadke čestnej stráže sa prezident o 16:20 prihovorí občanom z balkóna paláca. Prvý deň prezidenta v jeho druhom funkčnom období vyvrcholí od 19:00 recepciou v historickej budove NR SR na Župnom námestí.

Ivan Gašparovič sa stal 4. apríla 2009 víťazom druhého kola prezidentských volieb a ako prvý prezident SR bude funkciu vykonávať opätovne ďalších päť rokov na základe podpory 1 234 787 voličov, teda 55,53 % zo všetkých platných hlasov. Jeho protikandidátke Ivete Radičovej dalo svoj hlas 988 808 občanov, čo je 44,46 % zo všetkých platných hlasov voličov. Občania SR odovzdali kandidátom 2 223 595 platných hlasov.

Bezpečnostné opatrenia počas inaugurácie a ďalšieho slávnostného programu k nástupu hlavy štátu budú "štandardne zodpovedať ochrane najvyššieho ústavného činiteľa, ako aj významu akcie," uviedol pre agentúru SITA komunikačný odbor kancelárie ministra vnútra. Z bezpečnostných dôvodov ich nekonkretizoval.

Inaugurácia by nemala výrazne poznačiť život obyvateľov a návštevníkov hlavného mesta. Výnimkou budú presuny predstaviteľov štátu a významných hostí. "Účastníci cestnej premávky budú musieť jednoducho rešpektovať pokyny dopravnej polície, ktorá na určitý nevyhnutný čas preruší premávku v dotknutých úsekoch," uviedla hovorkyňa bratislavského Starého Mesta Alena Kopøivová. Pôjde teda len o krátkodobé dopravné obmedzenia a tie sa z bezpečnostných dôvodov neoznamujú vopred.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk