magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KOŠICE: Kraj začal s prípravami na regionálne voľby
@ Aktuálne -> Politika      Jul 13 2009 - 10:14 GMT

KOŠICE 13. júla (SITA) – Košický samosprávny kraj (KSK) začal s organizačnými prípravami na voľby do zastupiteľstiev samosprávnych krajov a voľby predsedov samosprávnych krajov, ktoré budú v sobotu 14. novembra 2009. Regionálny parlament KSK určil v Košickom kraji 11 volebných obvodov, v ktorých sa bude voliť 57 poslancov. Určil aj sídlo košickej krajskej volebnej komisie a sídla obvodných volebných komisií. Vymenúvacie dekréty si 11 zapisovatelia obvodných volebných komisií a zapisovateľ KSK prevezmú v stredu 15. júla a zároveň zložia aj zákonom predpísaný sľub.

Ako informovala vedúca organizačného odboru Melánia Kolesárová, Úrad KSK zabezpečil prostredníctvom 462 miest a obcí v kraji zverejnenie volebných obvodov, počet v nich volených poslancov a sídiel volebných komisií. KSK vyšiel v ústrety subjektom oprávneným podávať kandidačné listiny do orgánov samosprávneho kraja, teda politickým stranám a nezávislým kandidátom, a na svojej web stránke www.vucke.sk zverejnil vzory tlačív. Zverejnené sú aj volebné obvody a sídla obvodných volebných komisií. Krajská volebná komisia bude mať sídlo v priestoroch Úradu KSK na Námestí Maratónu mieru 1 v Košiciach.

Kandidát na poslanca regionálneho zastupiteľstva musí mať trvalý pobyt v obci, ktorá patrí do územia volebného obvodu, kde kandiduje. Kolesárová upozornila na špecifickú situáciu v meste Košice, na území ktorého sú štyri volebné obvody. Najmä nezávislí kandidáti by si mali zistiť, ktoré ulice patria do ich volebného obvodu, aby predišli prípadným komplikáciám. V petícii musia mať iba podpisy voličov z vlastného obvodu, ostatné budú neplatné. Aby bola kandidačná listina nezávislého kandidáta na krajského poslanca akceptovaná, musí predložiť petíciu s aspoň 400 platnými podpismi občanov zo svojho obvodu. Petícia nezávislého kandidáta na predsedu samosprávneho kraja musí obsahovať aspoň 1 000 právoplatných podpisov.

Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávnych krajov treba kandidačné listiny doručiť zapisovateľovi volebnej komisie KSK v dvoch rovnopisoch najneskôr 40 dní pred dňom konania volieb, teda do 5. októbra 2009, dovtedy musia strany navrhnúť aj členov obvodných a krajskej volebnej komisie. Prvé rokovanie volebných komisií, na ktorom zvolia predsedov, bude najneskôr 7. októbra.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk