magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

ZDRAVIE: Hygienici upozorňujú na riziká horúčav
@ Aktuálne -> Zdravie      Jul 15 2009 - 08:56 GMT

15. júla (SITA) - Hygienici upozorňujú občanov na riziká horúčav. Ľudí žiadajú, aby sa pri práci chránili, mysleli na pitný režim a ľahšiu stravu. Hlavný hygienik Ivan Rovný tvrdí, že extrémne zvýšené teploty môžu spôsobiť záťaž u zamestnancov, u ktorých sa môže prejaviť pokles výkonnosti, zvýšená únava, malátnosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť až zvracanie.

Úrad verejného zdravotníctva odporúča, aby v čase horúčav ľudia vo zvýšenej miere dbali pri príprave, skladovaní a manipulácii s potravinami a jedlami na hygienické zásady. Osobitne dôležité to je pri rizikových potravinách ako sú napríklad dojčenská a detská výživa, lahôdky, cukrárske výrobky či zmrzlina.

Okrem dostupnosti a dostatku pitnej vody odporúčajú hygienici konzumáciu dostatočného množstva vhodných nápojov, ktoré majú občerstvujúce vlastnosti. Upozorňuje tiež na vhodný pracovný odev, ktorý má byť jednovrstvový, podľa možnosti svetlej farby a z prírodných materiálov, pretože syntetické materiály neumožňujú odparovanie potu.

Na pracovisku podľa hygienikov treba zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná. Ak nie je na pracovisku klimatizácia, treba zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním, uviedol Rovný. Ventilátor treba umiestniť a nasmerovať tak, aby nedochádzalo k priamemu ochladzovaniu povrchu tela.

Podľa hygienikov treba v prípade potreby zamestnancom umožniť prestávky v práci, aby sa mohli ochladiť osprchovaním alebo umytím pokožky chladnou vodou. Pri prácach vonku alebo prácach s nadmernou fyzickou záťažou by mali zamestnávatelia pamätať na prípadnú úpravu režimu práce a oddychu, ako napríklad posun začiatku pracovnej zmeny, dĺžka a zaradenie prestávok a iné.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal dnes popoludní výstrahu 1. stupňa. Varuje, že na viacerých miestach Slovenska sa môžu objaviť búrky s krúpami. Meteorológovia predpokladajú, že s búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môže padnúť 20 až 40 mm zrážok. Náraz vetra sa má pohybovať rýchlosťou 17 až 25 m/s.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606