magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

STRANA RÓMSKEJ KOALÍCIE: Odsudzujú aktivity Pospolitosti
@ Aktuálne -> Politika      Aug 07 2009 - 09:26 GMT
predseda SRK Gejza Adam

KOŠICE 6. augusta (SITA) - Strana rómskej koalície (SRK) sa nezúčastní v sobotu 8. augusta na zhromaždení extrémistického občianskeho združenia Slovenská pospolitosť, ktoré zvoláva do Šarišských Michalian protirómsky pochod. Takéto aktivity odcudzuje a vyzýva Rómov z celého regiónu, aby ostali doma a nezapájali sa do žiadnych antiprotestných aktivít. Informoval o tom na dnešnej tlačovej besede v Košiciach predseda SRK Gejza Adam. Ako uviedol, touto témou sa vážne zaoberali v stredu 5. augusta v Košiciach na zasadnutí Republikovej rady SRK a prijali k tomu aj vyhlásenie. Išlo o prvé zasadnutie Republikovej rady po ustanovujúcom zjazde SRK, ktorý sa konal 11. júla.

Republiková rada sa ďalej zaoberala situáciu na Úrade splnomocnenca vlády SR, kde žiadajú okamžite obsadiť tento post, tiež čerpaním financií z Európskych fondov a prijala úlohy k blížiacim sa voľbách do vyšších územných celkov. Súčasne predstavitelia strany vzniesli požiadavku stretnúť sa s predstaviteľmi vlády. Na rokovaní chcú predložiť svoje návrhy na riešenie postavenia Rómov v spoločnosti, ktoré budú žiadať zapracovať do vládou prijatej koncepcie pre riešenie rómskej problematiky.

„Dôrazne odsudzujeme Slovenskú pospolitosť, lebo je to vyvolávanie vášní,“ povedal Adam k pripravovaným aktivitám v Šarišských Michaľanoch. Vo vyhlásení republikovej rady sa uvádza, že ide iba o zámienku tejto organizácie vyvolať národnostné nepokoje medzi Rómami a majoritnou spoločnosťou. „SRK takéto aktivity dôrazne odsudzuje a vyzýva kompetentné orgány, aby monitorovali túto aktivitu namierenú proti rómskej národnostnej menšine... Incident, ku ktorému došlo na futbalovom štadióne v Šarišských Michaľanoch, SRK odsudzuje,“ píše sa vo vyhlásení. Adam doplnil, že jeho pôvodcovia majú byť potrestaní a o ich treste musia rozhodnúť príslušné orgány. „Nechceme brať právo do vlastných rúk, sme za rýchle a spravodlivé odsúdenie konkrétnych vinníkov. Nie je v súlade so zákonmi SR, aby sa pripisovala kolektívna vina všetkým Rómom,“ povedal Adam. .

Republiková rada SRK ďalej žiada neodkladne vymenovať splnomocnenca vlády SR pre rómske menšiny. Mali aj vlastný návrh, ktorý zaslali podpredsedovi vlády Dušanovi Čaplovičovi, no nechcú ho zverejňovať. Nebudú trvať na svojom nominantovi a nezáleží im ani na tom, či to bude Róm alebo nie, preferujú do tejto funkcie odborníka. SRK žiada tiež Úrad doplniť personálne. Za priority považujú čerpanie eurofondov, dôstojné bývanie pre Rómov a vytváranie vhodných podmienok pre štúdium detí. Strana bude presadzovať vznik nových stredných škôl pre rómske deti a vytváranie detašovaných pracovísk. Pri riešení týchto úloh chcú byť vláde nápomocní.

Do volieb do vyšších územných celkov pôjde SRK samostatne. Vo všetkých krajoch postavia vlastnú kandidátku na poslancov. Nominanti nemusia byť členmi ich strany, ale dôraz budú klásť na odbornosť. O miesto predsedu vyššieho územného celku sa nebudú uchádzať ani v jednom kraji. „V politike treba byť reálny,“ povedal Adam. Prioritou strany je nájsť vhodných kandidátov v kraji a osloviť svojich voličov. Adam uviedol, že o rok, kedy sa budú voliť primátori a starostovia, si vedia predstaviť na niektorých miestach aj vlastných nominantov na tieto funkcie.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk