magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

VLÁDA: Za baníkov z Handlovej bude v stredu štátny smútok
@ Aktuálne -> Rôzne      Aug 11 2009 - 06:47 GMT
foto: SITA

foto: SITA

11. augusta (SITA) – V stredu bude na Slovensku štátny smútok za 20 obetí banského nešťastia v Handlovej. Vyhlásila ho dnes vláda na mimoriadnom rokovaní za účasti prezidenta Ivana Gašparoviča. Štátny smútok potrvá od ôsmej ráno do ôsmej večer.

Vláda chce dôkladné a nezávislé vyšetrenie okolností nešťastia v Bani Handlová. Premiér Robert Fico oznámil, že požiadal banský úrad, aby do tímu zobral aj odborníkov z iných banských úradov. Chce tak vylúčiť subjektívne posudzovanie. Ministra hospodárstva poveril ďalším nezávislým vyšetrovaním, konať začala aj Generálna prokuratúra.

V pondelok 10. augusta sa jedenásť záchranárov a deväť baníkov pokúšalo uhasiť požiar, ktorý objavili okolo siedmej ráno v banskej chodbe Východnej šachty. 0 pol desiatej s nimi dispečing bane stratil kontakt, baníci, ktorí sa zachránili, informovali o tlakovej vlne a o pravdepodobnom výbuchu.

Prvých šesť tiel objavili záchranári krátko pred polnocou asi 65 metrov od predpokladaného epicentra výbuchu. Do rána sa podarilo nájsť ďalšie dve telá. „Podmienky v tomto priestore boli nezlučiteľné so životom, pretože pod zemou bola príliš vysoká teplota, nízka koncentrácia kyslíka a veľké množstvo oxidu uhoľnatého,“ uviedol v správe pre vládu premiér Robert Fico.
Vláda poslala do Handlovej psychológov, lekárov a päť členov intervenčného tímu. Na mieste zriadili dočasné pracovisko na pomoc rodinám a príbuzným. Ministerka práce Viera Tomanová uvoľnila pre príbuzných jednorazovú podporu osemsto eur.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606