magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

PROTEST: Extrémizmus treba odmietnuť, tvrdí politológ
@ Aktuálne -> Politika      Aug 13 2009 - 14:22 GMT
Politológ László Öllös

BRATISLAVA 13. augusta (SITA) - Politológ László Öllös si myslí, že extrémizmus, ktorý ožíva vďaka extrémistom zvolávajúcim protestné zhromaždenia proti rómskej kriminalite, treba odmietnuť. "Nedá sa to inak riešiť, ako odmietnutím," uviedol. Pripomenul, že tieto formy extrémizmu môžu ovplyvniť najmä mladých. "Môžu byť módnou záležitosťou, čo nie je dobré. Je to iná forma fašizmu," povedal pre SITA Öllös.

Politológ tvrdí, že rómska otázka nie je u nás riešená efektívne. "Keď nie je riešená efektívne, rastú sociálne napätia. Ak rastú na miestach, kde sa nerieši situácia dlhodobo, otvára sa priestor pre sily, ktoré chcú celú otázku riešiť násilím," uviedol Öllös v reakcii na ďalšie plánované zhromaždenie, ktoré chystá na budúci týždeň v sobotu Slovenská pospolitosť v Krompachoch.

Druhou vecou tejto otázky je jej riešenie. "Na to, aby sa spoločnosť dohodla na håbkovom riešení, bolo by potrebné odmietnutie všetkých foriem diskriminácie inakosti," uviedol Öllös. Myslí si, že počet zhromaždení s podobným cieľom môže narastať, ak bude stúpať počet ľudí, ktorí si myslia, že majú právo vyriešiť problém po svojom.

Slovenská pospolitosť zintenzívnila svoje aktivity najmä na východnom Slovensku. "Využíva priestor, kde sú problémy najvypuklejšie," hodnotí politológ. Podľa neho vycítila možnosť. "Tieto aktivity možno považovať za prípravnú kampaň pre založenie reálnej politickej strany," uviedol. Na jej zaregistrovanie potrebujú zozbierať 10-tisíc podpisov. "Či sa pokúsia, či sa im to podarí alebo či im to bude dovolené, môžeme špekulovať," tvrdí Öllös.

O probléme sa začalo hovoriť po sobotňajšom nepovolenom zhromaždení Slovenskej pospolitosti v Šarišských Michaľanoch v Sabinovskom okrese. Zhromaždenie "proti násiliu v rôznych podobách" chystajú v piatok v Prešove. Na sobotu 22. augusta ohlásila zhromaždenie v Krompachoch Slovenská pospolitosť.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk