magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KOŠICE: Otvoria exteriérovú výstavu Vesmír - dobrodružstvo objavov
@ Kultúra -> Výstavy      Sep 02 2009 - 12:27 GMT

Výstava má celoslovenskú premiéru. Cez 48 veľkoformátových fotografií môžu Košičania a návštevníci mesta nahliadnuť do tajov vesmíru. Súčasťou je viacero sprievodných podujatí pre študentov aj odborníkov i širokú verejnosť.
KOŠICE 2. septembra (SITA) - Nahliadnutie do tajov, ktoré ukrýva kozmický priestor, sprostredkuje obyvateľom a návštevníkom Košíc unikátna putovná exteriérová výstava Vesmír – dobrodružstvo objavov . Na Slovensku má premiéru. Výstavu tvorí 48 veľkorozmerných fotografií vesmírnych objektov – od telies Slnečnej sústavy až po vzdialené galaxie. Slávnostná vernisáž bude v budove Slovenského technického múzea v Košiciach a potom 4. septembra pri kaplnke sv. Michala na košickej Hlavnej ulici slávnostne prestrihnú pásku. Výstava, ktorá je súčasťou Medzinárodného roka astronómie, potrvá do konca mesiaca.

Na Slovensku má výstava premiéru, zatiaľ sa konala v len Prahe, Brne a v Ostrave. Autormi fotografií sú pracovníci astrofyzikálnych ústavov v Mexiku a Španielsku a zábery boli urobené tými najväčšími astronomickými prístrojmi, umiestnenými nielen na zemskom povrchu, ale aj v kozmickom priestore. Organizátori veria, že výstava osloví širokú verejnosť, veď vesmír fascinuje každého, bez rozdielu vzdelania. Navyše, bude prístupná 24 hodín denne a je bezplatná.

Na príprave a inštalácii výstavy Vesmír - dobrodružstvo objavov sa podieľali Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, Astronomický ústav a Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v spolupráci so Slovenským technickým múzeom. Súčasťou výstavy budú viaceré sprievodné podujatia. Centrum voľného času pripravilo pre žiakov základných škôl rôzne populárno-náučné prednášky a semináre, ale aj viaceré súťaže s rôznou tematikou, ale aj fotografické a výtvarné súťaže. Každú stredu sa v Slovenskom technickom múzeu budú konať štyri prednášky odborníkov o kozmickom výskume, večer sa budú nočné pozorovania oblohy.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk