magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KOŠICE: Festival stredoeurópskych divadiel má veľký ohlas
@ Kultúra -> Podujatia      Sep 03 2009 - 12:30 GMT

Festival dnes pokračuje dopoludnia predstavením pre deti Šašovinky. Večer sa predvedie Študentské divadlo z Prešova. Na pódiu pri Immaculate vystúpi prvý zahraničný hosť – divadlo z Miškovca. Na záver dňa prináša prekvapujúce spracovanie diela Shakespeara divadlo Studio dell´ arte z Českých Budějovíc.

KOŠICE 3. septembra (SITA) – Na veľké stredoeurópske divadlo sa od štvrtka zmenilo centrum Košíc. Začal sa tretí ročník Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý organizuje Štátne divadlo v Košiciach a občianske združenie Košické divadlo. Ako informoval SITA hovorca festivalu Svjatoslav Dohovič, na šiestich scénach – v historickej divadelnej budove, festivalovom stane, hlavnom festivalovom pódiu, skúšobni, divadelných dielňach a v historickej radnici – si až do nedele prídu na svoje všetci milovníci dobrého divadla od tých najmenších až po seniorov.

Už počas prvého dňa festivalu do centra mesta prišli stovky Košičanov. Mládežníci z domáceho orchestra Musica Iuvenalis zaujali už popoludní netradičným predstavením opery Wolfganga Amadea Mozarta Bastien a Bastienka na schodoch historickej divadelnej budovy. More smiechu, dobrej zábavy a muzikálových hitov priniesli na hlavné pódium herci činohry Štátneho divadla v hudobnej komédii Charleyho teta. Netradičný Shakespeare zvládnutý za 120 minút v interpretácii žilinského Mestského divadla zas neskoro večer naplnil divadelný stan.

„Bohatú škálu rôznych žánrov aj divadelného poňatia ponúka aj program druhého festivalového dňa. Už dopoludnia bude patriť festivalový stan pri historickej budove Štátneho divadla najmenším divákom – deťom. Šašovinky Pavla Scheinera tu uvedie košické Bábkové divadlo. Inscenácia ponúka pestrý svet artistov a klaunov v čarovnom prostredí cirkusu. Podvečerný a večerný program je určený pre milovníkov hudobných komédií, ale aj netradičných divadelných kúskov,“ hovorí Dohovič.

O 18:00 sa na ďalšom festivalovom pódiu, v skúšobni Štátneho divadla v administratívnej budove, predstaví laureát tohtoročného Akademického Prešova - Študentské divadlo Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Uvedú hru Karola Horáka Recyklácia alebo Džura. Predstavenie ponúka recesistickú generačnú výpoveď o frustrácii súčasného človeka.

Prvým zahraničným hosťom, ktorý vystúpi na festivalových doskách, bude Národné divadlo z maďarského Miškovca. Ich produkcia sa začne o 19:00 na hlavnom festivalovom pódiu pri Immaculate a určite poteší najmä milovníkov klasickej hudobnej komédie. Veselohra Milenci z Ancony je taká ako má správna veselohra byť - veľmi zábavná, jemne pikantná, duchaplná, hudobne podfarbená talianskymi šlágrami sedemdesiatych rokov. Dej je situovaný na námestie malého mestečka na pobreží Jadranu, kde sa stanú veci, ktoré sa stať majú - láska, šlágre, tanec, trocha erotiky, smiech a happy end.

Záver druhého festivalového dňa bude opäť patriť najznámejšiemu dramatikovi všetkých čias Shakespearovi. Na divákov, ktorí prídu o pol jedenástej večer do festivalového stanu pri historickej budove Štátneho divadla, opäť čaká prekvapujúce spracovanie jeho diela v podaní divadla Studio dell´ arte z Českých Budějovíc. Toto české divadelné zoskupenie neostáva ani v inscenácii Rómeo a Júlia alebo Gašparko v Londýne nič dlžné svojej povesti. Z tragédie sa stáva komédia. Aj preto sa okrem veľkých postáv tejto drámy objavuje v mieste deja, londýnskom divadle Globe, veselý Gašparko. Ten má na „vec“ úplne iný pohľad. Hoci v inscenácii sem tam zaznejú aj krásne Shakespearove slová, jej protagonisti nezabúdajú dodať „Odpusť nám, Shakespeare.“   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk