magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

FESTIVAL: Prezentácia stredoeurópskych divadiel do druhej polovice
@ Aktuálne -> Rôzne      Sep 04 2009 - 07:01 GMT
Večerný program festivalu v Košiciach ponúkne viaceré lahôdky. Mestské divadlo Brno pripravilo koncertné predstavenie Fantasy Musica Gala. Poľské Divadlo Heleny Modrzejewskiej uvedie v divadelných dielňach satirickú hru Lemko. Neskoro večer v divadelnom stane divadlo Boca Loca Lab uvedie hru Tiká, tiká politika.

KOŠICE 4. septembra (SITA) – Tretí ročník Festivalu divadiel strednej Európy v Košiciach sa dnes prehupne do druhej polovice. Ako povedal hovorca festivalu Svajtoslav Dohovič, prvé dva festivalové dni potvrdili, že Košičania divadlo milujú a každé z doterajších predstavení prilákalo množstvo ľudí, ktorí nešetrili potleskom. Večerný program festivalu ponúkne divadelné lahôdky v podaní zahraničných hostí festivalu. Na hlavnom pódiu sa od 18. predstavia herci jedného z najúspešnejších českých divadiel, Mestského divadla v Brne. „Je jedinečné repertoárom, do ktorého zaraďuje prevažne originálne a pôvodné diela. Pre festivalové publikum pripravili koncertné predstavenie Fantasy Musical Gala, v ktorom zaznejú hity z viac ako pätnástich najznámejších svetových muzikálov vytvorených od druhej polovice 50. rokov po 90. roky na Broadway,“ povedal Dohovič. Piesne na koncerte sú v originálnej anglickej verzii a sú sprevádzané filmovými alebo fotografickými projekciami.

„Výnimočné predstavenie priviezlo do Košíc Divadlo Heleny Modrzejewskiej z poľskej Legnice. Hra Lemko v réžii zakladateľa divadla Jaceka Glomba je tak blízko životu, ako si len možno v divadle predstaviť. Silná satira hryzie pokojné svedomie divákov. Politický takt ako aj blízkosť skutočnému životu bude dôvodom na výčitky o čítankovosti inscenácie, pre druhých problémom sveta jednoduchých ľudí, umáraných vierou, politikou alebo históriou,“ hovorí Dohovič. Príbeh o živote-sne starého Oresta v podaní Zbigniewa Walerysia bude výnimočný aj svojou kulisou. Organizátori predstavenie umiestnili do netradičných priestorov divadelných dielní.

Neskorý večer vo festivalovom stane bude patriť zoskupeniu Boca Loca Lab. To o 22:30 uvedie kompozíciu Jiřího Adámka Tiká tiká politika. „K tejto kompozícii ma doviedol marazmus mestského klebetenia, čítanie sociologických kníh, inšpirácia poéziou rakúskeho básnika Ernsta Jandla a osobné stretnutie s francúzskym skladateľom Jeanom-Christophom Feldhandlerom,“ tvrdí Adámek. Ako vraví, je to hra o politickom kolotoči, ktorý premieľa realitu a premieňa ju na márne kúsky bez zmyslu. Mechanizmus, ktorý premieňa Človeka na Politika sa nedá príliš korigovať a nie to ešte ovládať. "Nie, že by sme my obyčajní smrteľníci boli na tom bohvieako lepšie. Aj s nami sa pohadzuje a z Človeka sa stáva Klient, stroj na používanie zemegule." Inscenácia Tiká tiká politika sa v júni tohto roka stala prvým českým projektom, ktorý získal Cenu za originálny divadelný výraz na prestížnom festivale KONTAKT 2009 v poľskej Toruni.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606