magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KOŠICE: KSK tvrdí, že zdravotná starostlivosť v kraji nie je ohrozená
@ Aktuálne -> Politika      Sep 08 2009 - 09:24 GMT
poslanec KSK Viliam Novotný

Podľa poslanca KSK Viliama Novotného je situácia v štyroch nemocniciach spravovaných Košickým samosprávnym krajom alarmujúca, preto treba proces prenájmu zastaviť. Hovorkyňa Bobríková tvrdí, že zdravotná starostlivosť v žiadnom prípade nie je ohrozená. Tvrdenia o umelom znižovaní hodnoty nemocníc pred ich prenájmom označila za nepodložené, účelové a zavádzajúce.
KOŠICE 7. septembra (SITA) – Podľa poslanca Národnej rady SR a Košického samosprávneho kraja (KSK) Viliama Novotného (SDKÚ-DS) je situácia v štyroch nemocniciach spravovaných Košickým samosprávnym krajom alarmujúca. Preto treba podľa neho rok trvajúci proces na výber nájomcu nemocníc prostredníctvom medzinárodného tendra okamžite zastaviť. Na dnešnej tlačovej besede uviedol, že rožňavskej nemocnici hrozí cross default a zastavenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, za čo je zodpovedný samosprávny kraj.

„Poslanecký prieskum ukázal, že situácia je alarmujúca. Správu aj navrhované riešenie predložíme na najbližšie zastupiteľstvo. V rožňavskej nemocnici je situácia kritická, nemocnica vyrába mesačne stratu vyše 82 000 eur a ak nedostane pomoc od úradu Košického samosprávneho kraja, hrozí jej aj zastavenie poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ povedal Novotný. Argumentoval, že kým ku koncu minulého roka bola v strate len jedna nemocnica a ostatné vykazovali zisk, za prvý polrok 2009 vykázala mierny zisk len nemocnica v Spišskej Novej Vsi, trebišovská, rožňavská a michalovská smerujú do straty. "Nevylučujem, že niekto to robí s cieľom: ak bude zlé hospodárenie nemocníc, aj cena za prenájom bude nízka,“ povedal Novotný.

Podľa hovorkyne Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzany Bobríkovej zdravotná starostlivosť v nemocniciach nie je ohrozená, ako tvrdili dnes na tlačovej besede poslanci KSK Viliam Novotný a Peter Bačkovský. „Zdravotná starostlivosť v žiadnom prípade nie je ohrozená. Všetky štyri nemocnice riadne fungujú. Tvrdenia poslancov Novotného a Bačkovského o umelom znižovaní hodnoty nemocníc pred ich prenájmom, sú nepodložené, účelové a zavádzajúce,“ povedala Bobríková. Doložila, že proces výberu strategického partnera pre nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja pokročil k príprave podmienok medzinárodného tendra. Vo verejnej súťaži bol vybraný poradca na spracovanie súťažných podmienok na výber strategického partnera. Momentálne sa pracuje na ich príprave.
„Je predpoklad, že do troch týždňov by mohli byť podmienky medzinárodnej súťaže k dispozícii. Následne ich musí prerokovať a odobriť poslanecká Komisia na prípravu súťažných podmienok na výber strategického partnera. Po jej rozhodnutí bude môcť byť vypísaný medzinárodný tender,“ uviedla Bobríková.

Bobríková zdôraznila, že nemocnice sú samostatné obchodné spoločnosti. V predstavenstvách a dozorných radách sú politickí nominanti koaličných aj opozičných strán. Predseda KSK nemá žiadne právne ani iné nástroje na riadenie nemocníc. „Zastupiteľstvo KSK je aj valným zhromaždením akciových spoločností, teda ich najvyšším orgánom. Opoziční poslanci doteraz neprišli so žiadnym konštruktívnym návrhom, ako zlepšiť hospodárenie nemocníc. Neustálym spochybňovaním celého procesu vnášajú nervozitu a zhoršujú kredibilitu nemocníc,“ povedala Bobríková.

V priebehu uplynulých štyroch rokov dal podľa Bobríkovej Košický samosprávny kraj do odvetvia zdravotníctva dotácie okolo päť miliónov eur, prevzal a spláca záväzky nemocníc, ktoré zanechalo predchádzajúce vedenie KSK, vo výške okolo 8,8 mil. eur. Nemocnici sv. Barbory v Rožňave poskytol návratnú finančnú výpomoc okolo 980-tisíc eur z toho časť bola určená na vysporiadanie straty tejto akciovej spoločnosti.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk