magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KOŠICE: Mesto si pripomenulo tragickú haváriu autobusu v Chorvátsku
@ Aktuálne -> Rôzne      Sep 08 2009 - 03:28 GMT

Na konto pomoci sa vyzbieralo vyše 46 000 eur. Šestnástim pozostalým uhradili z konta po takmer 1 200 eur. Žiadosť o príspevok za utrpenú fyzickú či psychickú traumu podalo 28 účastníkov, piati zatiaľ o príspevok nežiadali. Zbierka sa končí 10. septembra tohto roku.
KOŠICE 7. septembra (SITA) – Predstavitelia a obyvatelia Košíc si dnes pietnou spomienkou pri Urbanovej veži pripomenuli, že pred rokom, 7. septembra 2008, sa stala tragická dopravná nehoda autobusu v Chorvátsku. Pri nehode a po nej zahynulo 16 účastníkov zájazdu, prevažne obyvateľov Košíc. O dnešnej pietnej spomienke agentúru SITA informovala hovorkyňa košického magistrátu Lucia Mihoková.

„Dnes sme sa stretli práve preto, aby sme si ich pamiatku spoločne pripomenuli. Každý stratený život nás ochudobňuje, a až vo chvíli, keď nenávratne uplynie, si uvedomíme, že sme nedokázali byť dosť vďační ľuďom, ktorí sú spojení s našimi vlastnými životnými príbehmi, s príbehom nášho mesta,“ povedal počas pietneho aktu primátor František Knapík. Po uplynutí symbolickej minúty ticha položil primátor spolu s predstaviteľmi magistrátu a mestských podnikov k pamätnej tabuli pri zvone Urban kyticu a poklonil sa pamiatke obetí. Na spomienku prišlo mnoho účastníkov tragického zájazdu i priatelia a príbuzní obetí.

Mesto usporiadalo verejnú zbierku na pomoc osobám a ich pozostalým, zasiahnutým tragickou nehodou v Chorvátsku. Na konto pomoci prispeli organizácie a občania sumou prevyšujúcou 46 470 €. Organizátor zbierky z fondu formou daru vyplatil každému pozostalému po 16 obetiach po 1 194,98 € ako úhradu nákladov na pohreb. K dnešnému dňu mesto zaslalo 18 osobám, ktoré boli zranené alebo prežili psychickú traumu, na účet po 829,85 €. Ešte vlani mesto oslovilo účastníkov zájazdu, ktorí utrpeli ujmu, aby si podali žiadosť, doložili ju dokladmi, na základe čoho dostanú 829,85 €. Ako informovala Mihoková, v najbližších dňoch zašle mesto financie na účet ďalším desiatim osobám, ktoré boli zranené alebo prežili psychickú traumu, podali si žiadosť a doložili aj doklady potvrdzujúce použitie finančných prostriedkov. Magistrát pracuje aj na posúdení zvyšných žiadostí. Päť účastníkov tragickej nehody ešte nedoložilo doklady potrebné pre zaslanie príspevku.

Prostriedky spravuje a rozdeľuje špeciálna komisia zriadená na tento účel, ktorá koná na základe zákona o verejných zbierkach. Na účte verejnej zbierky je k výročiu tragickej udalosti 14 580,57 €. Verejná zbierka trvá od 10. septembra 2008 a do 10. septembra tohto roku. Po tomto termíne musí organizátor zbierky do 30 dní predložiť vyúčtovanie obvodnému úradu, ktorý zbierku povolil.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606